Türkiye'de otomobillerin aylık masrafı ne kadar?

Okuma Süresi: 1 Dakika
Türkiye'de otomobillerin aylık masrafı ne kadar?
Doviz.com
19.02.2024 20:21

Artan maliyetler son zamanlarda otomobil almanın yanı sıra mevcut otomobilleri kullanmayı da zorlaştırdı. Peki, Türkiye'nin en çok satan araçlarının otomobil sahiplerine aylık ve yıllık maliyetleri ne kadar oldu? İşte detaylar...

Araç sahiplerinin en büyük ödeme güçlüğü yaşadığı nokta satın alım sürecinde yaptıkları ödeme olsa da diğer harcamalar da tüketiciler için önemli bir maliyet oluşturuyor. Bu harcama kalemleri arasında ise akaryakıt fiyatları öne çıkıyor.

Petrol fiyatlarındaki iniş çıkışlar da bu sebeple vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor.

Ancak otomobil sahiplerinin tek masrafı akaryakıttan oluşmuyor. Buna göre araçların bakım masrafları ile MTV, trafik sigortası ve kasko fiyatları da tüketicilerin diğer masraf kalemleri arasında önemli bir yer ediniyor.

En ucuz otomobilin aylık rutin masrafı 7 bin TL

Otomotiv gazetecisi Emre Özpeynirci'nin aktardığına göre ise bu harcamalar dahil edildiğinde bugün en ucuz otomobilin aylık rutin masrafı 7 bin liraya ulaşıyor. Orta segmentte bir araç için ise yaklaşık 10 ila 15 bin lira harcama yapılması gerekiyor.

Harcama kalemleri incelendiğinde ise ortaya şöyle bir tablo çıkıyor:

İLGİLİ HABER Araç fiyatlarındaki düşüş durma noktasında: Otomobiller yeniden yatırımcının radarında Quick Finans'ın SmartIQ iş birliğiyle yayımladığı 2. El Oto Raporu'nda, sektöre dair güncel bilgiler paylaşıldı. Rapora göre araç piyasasındaki fiyat düşüşü durma noktasına geldi.
REKLAMI KAPAT X