"Bir tek Şimşek yetmez, faiz ısrarı sürerse ekonomi düzelmez"

Okuma Süresi: 1 Dakika
Doviz.com
31.05.2023 13:24

Piyasalar düşük faiz temelli ekonomi politikasında bir değişiklik yapılıp yapılmayacağına odaklanırken; ekonomistler, ekonominin toparlanması için sadece Şimşek adının yetmeyeceğini belirtiyor.

Ekonominin koordinasyonuna Mehmet Şimşek’in gelmesi alternatifini değerlendiren ekonomistlere göre öncelikle güvenin sağlanması gerekiyor.

Enflasyonu düşürebilmenin büyük ölçüde beklentileri aşağı çekebilme becerisine bağlı olduğunu söyleyen Prof Dr. Selva Demiralp, Merkez Bankası bağımsızlığının önemli olduğunu bu nedenle piyasaların Mehmet Şimşek’in politikalarına kolay kolay ikna olmayacağını söyledi.

Demiralp, konuyla ilgili şunları aktardı:

“Merkez Bankası çıkıp “Faizi 10 puan artırdım, dediği zaman piyasalar bunu bir seferlik ve ilk fırsatta geri alınacak bir faiz artışı olarak düşünürlerse enflasyon beklentilerini de aşağı yönlü revize etmeyeceklerdir. Aynı iktidarın çatısı altında ve cumhurbaşkanımızın balkon konuşmasında bir kez daha altını çizdiği düşük faiz politikasının devam edeceği sinyallerine bakarak, Ortodoks politikaların gerektirdiği faiz artışlarına ne cumhurbaşkanımızın ne de piyasaların ikna olacağını zannetmiyorum.”

Ekonomist Dr. Atilla Çifter ise konuyla ilgili sosyal medya paylaşımında “Mart 2024’te seçim var. Ortodoks politikaların Şimşek ile bile olasılığı çok düşük. En fazla 2-3 ay vitrinde zaman kazanmaya yarayabilir. 2018 öncesinden çok farklı olarak ödemeler dengesi finansmanı sorunu var, sadece isimle çözülebilecek gibi gözükmüyor” dedi.

Tıklayın: Selvi: Mehmet Şimşek, alacağı kararlara 2 yıl boyunca karışılmamasını istiyor

REKLAMI KAPAT X