BİSAM hesapladı: Açlık ve yoksulluk sınırı rakamları belli oldu

Okuma Süresi: 1 Dakika
BİSAM hesapladı: Açlık ve yoksulluk sınırı rakamları belli oldu
Doviz.com
16.04.2024 12:25

BİSAM’ın araştırmasına göre dört kişilik bir ailenin dengeli ve sağlıklı beslenmesi için aylık yapması gereken harcama tutarı 16 bin 646 TL’ye çıktı.

DİSK/Birleşik Metal-İş Sınıf Araştırmaları Merkezi (BİSAM), Mart 2024 için yaptığı ‘Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması’nın sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı.

Hesaplama TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) harcama gruplarına göre endeks rakamları, 2003 yıllı madde fiyatları ile İstanbul Halk Ekmek, zincir market cari ay internet fiyatları ve BİSAM Beslenme Kalıbı üzerinden yapıldı.

Buna göre; dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenmesi için aylık yapması gereken harcama tutarı Mart 2024 için 16 bin 646 TL olarak tespit edildi. Bu hesaplamaya sadece gıda için yapılması gereken harcamaların dahil edildiğine de dikkat çekildi.

Kaynak: DİSK-BİSAM

Yoksulluk sınırı 57 bin 578 TL

Açlık sınırı üzerinden hanehalkı tüketim harcamaları esas alınarak yapılan hesaplama sonuçlarına göre ise yoksulluk sınırı 57 bin 578 TL oldu. Bu hesaplamaya ise eğitim, sağlık, barınma, eğlence, ısınma, ulaşım gibi giderler dahil ediliyor.

Tek başına yaşayan bir kişinin yaşamını idame ettirmek için yapması gereken harcama ise en az 26 bin 517 TL olarak belirlendi.

Türkiye'de asgari ücret 1 Ocak 2024 itibarıyla net 17 bin 2 TL olarak uygulanıyor.

İLGİLİ ANALİZ Cumhuriyet tarihinin enflasyon karnesi Türkiye’nin kurulduğu yıldan bu yana enflasyon macerası dikkat çekici bir boyuta ulaşmıştır. İşte yıllara göre Cumhuriyet tarihinin enflasyon karnesi..
REKLAMI KAPAT X