BİSAM: Mayıs ayında açlık sınırı 10 bin TL’yi aştı

Okuma Süresi: 2 Dakika
BİSAM: Mayıs ayında açlık sınırı 10 bin TL’yi aştı
Doviz.com
15.06.2023 13:53

Birleşik Metal-İş Sendikası Araştırma Merkezi'nin raporuna göre, mayıs ayında açlık sınırı 10 bin 72, yoksulluk sınırı ise 34 bin 838 lira oldu.

Birleşik Metal-İş Sendikası Araştırma Merkezi (BİSAM) düzenli olarak hesapladığı açlık ve yoksulluk sınırlarının yer aldığı aylık raporunu yayımladı.

BİSAM'ın Mayıs raporuna göre, geçen ay dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenmesi için yapması gereken harcama tutarı 10 bin 72 liraya yükseldi. Açlık sınırı, sadece gıda için yapılması gereken minimum harcama tutarını ortaya koyuyor.

Açlık sınırı üzerinden hane halkı tüketim harcamaları esas alınarak yapılan BİSAM hesaplamalarına göre yoksulluk sınırı ise 34 bin 838 lira olarak belirlendi.

Günlük harcama ihtiyacı 335 lira

BİSAM araştırmasına göre, mayısta günlük harcamalarda en yüksek maliyet grubunu 114 lirayla süt ve süt ürünleri grubu oluşturuyor.

Et, tavuk ve balık grubu için yapılması gereken asgari harcama tutarı ise 72 lira olarak hesaplanırken; sebze ve meyve için yapılması gereken günlük harcama tutarı 61 lira, ekmek için gerekli harcama tutarı günlük 23,4 lirayı buldu.

Katı yağ ve sıvı yağ içinse 19 liralık masraf yapılması gerektiği belirtildi. Araştırmaya göre, yumurta için 7,31 lira, şeker, bal, reçel ve pekmez içinse 9,33 lira harcama yapılması gerekti.

BİSAM'ın son raporu, nisan ayında açlık sınırının 9 bin 814 lira, yoksulluk sınırınınsa 33 bin 948 lira olduğunu göstermişti.

İLGİLİ HABER Açlık ve yoksulluk sınırı rakamları açıklandı: Sağlıklı beslenmenin günlük maliyeti belli oldu BİSAM, nisan ayında 4 kişilik bir ailenin sağlıklı ve yeterli beslenebilmesi için hesaplanan açık sınırının 9 bin 814 lira, yoksulluk sınırının ise 33 bin 948 lira olduğunu duyurdu. 

BİSAM verileri nasıl hesaplıyor?

BİSAM, açlık ve yoksulluk sınırını Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri, İstanbul Halk Ekmek, zincir market fiyatları ve BİSAM Beslenme Kalıbı üzerinden yapılan hesaplamalar sonucunda belirlediğini belirtiyor.

BİSAM Beslenme Kalıbı'nın ise Sağlık Bakanlığı ve Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyabetik bölümünün hazırladığı Türkiye'ye Özgü Beslenme Kalıbı'ndan yola çıkılarak hazırlandığı ifade ediliyor.

REKLAMI KAPAT X