Borsada kazanç ve işlem vergisi olacak mı?: Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz yanıtladı

Okuma Süresi: 1 Dakika
Borsada kazanç ve işlem vergisi olacak mı?: Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz yanıtladı
Doviz.com
10.06.2024 22:03

Borsaya yönelik vergi iddiaları gündemdeki yerini korurken konuyla ilgili son resmi açıklama Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'dan geldi. İşte Yılmaz’ın konuyla ilgili canlı yayında aktardıkları..

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, NTV yayınında Kabine’nin bir yılını değerlendirerek merak edilen soruları yanıtladı.

Yılmaz, burada yaptığı konuşmada, enflasyonun yıl sonunda yüzde 38 seviyesine ineceğini belirterek, “Enflasyonla mücadelede geçiş döneminde zemini güçlendiren adımlar attık. Mayıstan sonra düşüş başlayacak dedik. Temmuz, ağustos ve eylülde devam edecek düşüş süreci. Enflasyon yıl sonunda yüzde 38 seviyesine gelecek. 2026'da ise yüzde 10'un altına düşecek şekilde programımızı yaptık. 2026'da tek haneli rakamları yakalayacağız.” dedi.

Yılmaz borsada vergilendirme konusuna da değindiği konuşmasında şunları aktardı:

"Bizim yapacağımız vergi düzenlemeleri enflasyonu artırıcı değil, kayıt dışılığı azaltacak bir teklif barındırıyor.

Çok spekülatif haberler görüyoruz sosyal medyada. Yetkililer açıklamadan söylentilere itibar edilmemeli. Borsada yapılan işlemler üzerinden cüzi bir miktar vergi alma tartışmaları yapılıyor. Borsada kazançlar üzerinden bir vergi yok. Yapılan işlemler üzerinden bir bedel alma, o da çok cüzi yani işte 'On binlerde diyelim bir, iki gibi bir şey olur mu, olmaz mı? tartışması var.

İLGİLİ HABER Piyasaların odağı borsa ve kriptoya yönelik işlem vergisinde: Beklentiler ne yönde? Borsa ve kripto paralara işlem vergisi alınması kesinleşirken, işlem vergisinin oranının ise bayram sonunda netleşmesi bekleniyor. Peki vergiye yönelik beklentiler ne yönde? İşte detaylar..
REKLAMI KAPAT X