Chevron işçilerinden yeni grev kararı

Okuma Süresi: 2 Dakika
Chevron işçilerinden yeni grev kararı
Doviz.com
06.10.2023 14:47

Chevron'un Avustralya'daki LNG tesisinde çalışan işçiler, şirketle yaşanan maaş anlaşmazlığı sonrasında başlattıkları grevi sonlandırdıktan sonra şirketin anlaşma şartlarına uymaması nedeniyle grevlerin yeniden başlatılması kararını aldı.

Avustralya’daki işçi sendikaları Chevron’u geçen ay grevleri sona erdiren anlaşmaya uymamakla suçlarken, Chevron’un Avustralya’daki iki sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) tesisinde çalışan işçiler grevlerin yeniden başlatılması yönünde oy kullandılar.

İki sendikanın birleşiminden oluşan birlik tarafından yapılan açıklamada, Chevron’un Gorgon ve Wheatstone tesislerinde gece vardiyasında çalışan işçilerin öğleden sonra yapılan toplantıda grevlerin yeniden başlatılması yönünde oy kullandıkları belirtildi.

“Anlaşma şartları yerine getirilmedi”

Offshore Alliance sözcüsü Brad Gandy, “Chevron’un son bir yıl içinde çalışanlarla yaptığı pazarlıklarda gösterdiği kötü niyet göz önüne alındığında, anlaşma şartlarını yerine getirmemesi hayal kırıklığı yaratsa da pek de şaşırtıcı değil” dedi.

Brad, “Offshore Alliance, üyelerin öncülüğündeki bir sendikadır ve son 24 saat içinde yapılan toplantılarda üyeler grevleri yeniden başlatma kararı aldılar” dedi.

Sendika temsilcisi dün Reuters’a yaptığı açıklamada, grevlerin başlayabilmesi için Chevron’a yedi iş günü önceden bildirimde bulunulması gerektiğini ve sendikaların söz konusu bildirimi Pazartesi günü yapmayı planladıklarını söyledi.

Ne olmuştu?

Chevron’un Avustralya’daki iki LNG tesisinde çalışan işçiler şirketle yaşanan maaş anlaşmazlığının tırmanması nedeniyle grev kararı almıştı.

İki hafta süren grevler eylül ayının son haftası sona ermişti. İki sendikanın birleşiminden oluşan birlik, küresel LNG arzının yüzde 7'sini tehlikeye atan anlaşmazlıkların çözülmesi konusunda mutabakata varıldığını belirtmişlerdi.

Anlaşma ile sona ermesi beklenen anlaşmazlık, altı haftadır küresel doğal gaz piyasalarını sarsmış ve Ağustosta LNG fiyatlarının yüzde 35 kadar yükselmesine neden olmuştu.

İLGİLİ HABER Chevron grevi sonrası Avrupa’da doğal gaz fiyatlarında sert yükseliş Avrupa'da doğal gaz fiyatları, dünyanın en büyük sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ihracatçılarından biri olan Avustralya'daki Chevron grevinin ardından yüzde 10'dan fazla yükseldi.
REKLAMI KAPAT X