Citi stratejisti yanıtladı: Olası asgari ücret artışı ekonomiye bakışı nasıl etkiler?

Okuma Süresi: 1 Dakika
Citi stratejisti yanıtladı: Olası asgari ücret artışı ekonomiye bakışı nasıl etkiler?
Doviz.com
10.07.2024 17:33

Citi Stratejisti Luis Costa, Türkiye ekonomisine ilişkin son paylaşımında, olası bir asgari ücret artışının Türkiye'ye yönelik görüşlerini değiştirmeyeceğini söyledi.

Citi Stratejisti Luis Costa, Bloomberg HT'ye Türkiye ile ilgili son değerlendirmelerini aktardı.

Buna göre Costa, Türkiye'nin öngörülen dezenflasyona ulaşabilmesi için etkin bir mali yavaşlamaya ihtiyaç olduğunu belirtti.

Enflasyonun Türkiye'de yıl sonunda yüzde 40-45 aralığında olmasını beklediklerini söyleyen Costa, asgari ücretteki olası bir artış dolayısıyla Türkiye'ye yönelik görüşlerinin değişmeyeceğini ifade etti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) 2024 4. çeyrek sonu ve 2025'in ilk çeyreğinin başındaki bölümde 400-500 baz puanlık faiz indirimi için alanı olduğunu belirten Costa, TCMB'nin bazı piyasa uzmanlarının beklediği kadar güvercin olmayacağı beklentisi içinde olduğunu söyledi.

Costa, uzun zamandır Türk tahvilleri için böyle yüksek iştah görmediğini belirtirken, Türkiye'nin piyasada kendini finanse etmek konusunda sorun yaşamayacağına inandıklarını ifade etti.

Costa, cari denge tarafında ise bu yıl 15-20 milyar dolarlık cari açık verileceğini öngördüklerini dile getirdi.

İLGİLİ HABER Emekli maaşları için harekete geçildi AKP Grup Başkanvekili Abdullah Güler, emekli maaşlarına yapılabilecek olası düzenleme için toplantı yapılacağını iletti. Toplantıya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in de katılacağı aktarıldı.
İLGİLİ HABER Deutsche Bank ekonomistinden dolar/TL ve faiz tahmini Commerzbank ve HSBC’nin ardından dolar kuruna yönelik son tahmin Deutsche Bank’tan geldi. İşte Deutsche Bank Türkiye Ekonomisti Yiğit Onay’ın dolar ve faize ilişkin son tahminleri..
REKLAMI KAPAT X