Depremlerin gölgesinde barınma sorunu: Kira enflasyonu yakın tarihte ilk kez üç haneye çıktı

Okuma Süresi: 1 Dakika
Depremlerin gölgesinde barınma sorunu: Kira enflasyonu yakın tarihte ilk kez üç haneye çıktı
Doviz.com
06.02.2024 16:44

Prof. Dr. Hakan Kara, asrın felaketinin birinci yılında kira enflasyonunun yakın tarihte ilk defa üç haneli değerleri gördüğünü söyledi.

Türkiye, son yıllarda ekonomi politikaları ve doğal afetlerin etkisiyle ciddi bir barınma sorunuyla karşı karşıya kaldı. Özellikle 2021 yılı ortalarından itibaren konut kiralarında önemli bir artış yaşandı.

2021 yılının ortalarına denk gelen faiz indirimi sürecinin normal şartlar altında konut kredisi ve yatırımlar üzerinde olumlu etki yaratması beklenirken, enflasyonist baskılar ise kiralarda ciddi bir yükselişe neden olmuştu.

TCMB eski Başekonomisti Prof. Dr. Hakan Kara'nın sosyal medya hesabından paylaştığı grafik de faiz indirimlerinin başladığı dönemde konut kiralarının arttığını gözler önüne serdi.

Kaynak: Hakan Kara - X

Öte yandan barınma sorunu, 6 Şubat 2023'te yaşanan ve 11 ili etkileyen depremle daha da kötüleşti. Deprem bölgesinde konut kira fiyatları yüzde 120'yi aşacak şekilde zamlanırken, depremzedelerin yaşadığı barınma sorunu da hızla büyüdü.

Prof. Dr. Hakan Kara da konuyla ilgili paylaşımında, "2021 yılında başlatılan yanlış para politikasının yol açtığı barınma krizi, depremzedelerin yaşadığı zorlukları büyüttü." dedi.

İLGİLİ HABER Enflasyon neden düşmüyor?: Enflasyonu yüksek tutan faktörler Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selva Demiralp, enflasyona ilişkin tahminlerini paylaşarak, enflasyonun yüksek kalmasına sebep olan faktörleri açıkladı.
REKLAMI KAPAT X