Ek MTV'de tahsilat karmaşası: Yargı kararı bekleniyor

Okuma Süresi: 2 Dakika
Ek MTV'de tahsilat karmaşası: Yargı kararı bekleniyor
Doviz.com
25.09.2023 09:56

Vergi uzmanları ek MTV'de hedeflenen tahsilat tutarının yalnızca %20'sinin gerçekleştiğini belirtirken, Anadolu Ajansı (AA) ise hedeflenen tahsilatın yüzde 87’sinin gerçekleştiğini duyurdu. Vatandaşlar da bu belirsizliğin ortasında AYM'nin 28 Eylül'de ek MTV'ye ilişkin vereceği kararı beklemeye başladı.

TBMM’ye sunulan yasa teklifiyle 2023 yılında bir defaya mahsus olmak üzere getirilen ek Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde (MTV) ödemelerin ağustos ve kasım olmak üzere iki taksit halinde ödenmesi kararlaştırılmıştı.

Daha sonra ilk taksit için son tarih 6 Eylül 2023’e kadar uzatılmıştı. Ancak, araç sahipleri ek MTV kararının Anayasa Mahkemesi’nden döneceği beklentisiyle ilk taksit için aceleci davranmadı.

"En fazla yüzde 30'lara çıkabilir"

Vergi uzmanlarına göre, ağustos sonu itibarıyla ek MTV’nin ilk taksidi için hedeflenen 16,3 milyar TL’nin yalnızca 3,4 milyar TL’si tahsil edildi. Bu tutarla tahsilat oranı yüzde 20,8’de kalırken, ilk taksitte uzatılan süre yani 6 Eylül tarihi de dikkat alındığında tahsilat oranının en fazla yüzde 30’lara kadar çıkabileceği belirtildi.

Sene başında MTV’de hedeflenen tutarın 38 milyar TL olduğunu hatırlatan Vergi Uzmanı Mahmut Aydoğmuş, daha önce hiç bu kadar düşük oranda  tahsil edilen bir vergi kalemi görmediğini belirterek, “Ek MTV’nin ilk taksidi için süre 6 Eylül’e kadar uzatılmıştı. Beklentim 6 günlük ek sürede göz önüne alındığında ilk taksit için toplam tahsilat oranının yüzde 30’da kalması yönünde. Öte yandan, kişisel kanaatim AYM’nin ek MTV’yle ilgili kararının bu kez iptal yönünde olmayacağı” dedi.

İLGİLİ HABER Fatih Altaylı: 28’inde ek MTV'den kurtuluyoruz Fatih Altaylı, ek Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin 28 Eylül'de AYM'de iptal edileceğini öne sürerek, “28’inde ek MTV'den kurtuluyoruz” dedi.

AA: Ek MTV'de hedeflenen tahsilatın yüzde 87’si gerçekleşti

Vergi uzmanlarının hesaplamalarına karşın Anadolu Ajansı'nın Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan (GİB) edindiği bilgilere göre ise 22 Eylül 2023 tarihi itibarıyla ilk taksit döneminde 9 milyon 919 bin 966 taşıt için 13 milyar 157 milyon 597 bin 71 lira ek MTV ödendi.

Böylelikle ilk taksit dönemi itibarıyla Anadolu Ajansı'nın aktardığına göre beklenen tahsilatın yüzde 87’si gerçekleşmiş oldu.

Etiketler: Ek MTV tahsilat vergi AYM
REKLAMI KAPAT X