Emekli ve memurların maaş farkı ne zaman ödenecek?

Okuma Süresi: 2 Dakika
Emekli ve memurların maaş farkı ne zaman ödenecek?
Doviz.com
18.07.2023 09:21

Memurlara yönelik yüzde 17,55 oranındaki artış maaşlara yansıtılırken, 8 bin 77 TL’lik seyyanen artış ile 14 günlük maaş farkının ise ek bordro ile ödeneceği bildirildi.

Yaklaşık 16 milyon emekli ve 4 milyon kamu çalışanı için zamlı maaşlar hesaplara yatmaya başladı. Buna göre, temmuz ayından geçerli olacak olan yeni artışlarda farklar da yatırılıyor.

Sabah‘ın haberine göre; hem memur emeklilerine zam farkları hem de memurlar için seyyanen artışlar bu ay içinde hesaplarda olacak.

Buna göre, SSK ve Bağ-Kur emeklileri bu ay yüzde 25 artışla aylıklarını hesaplarında görecek.

Kamu çalışanlarına ise 15 bin 965 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak 8 bin 77 lira ilave ödeme yapılacak.  Memurlar 15 Temmuz’da aldıkları maaşlarında yüzde 17,55’lik enflasyon artışı görmüştü. Bu artış 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olduğu için 14 günlük fark da alacaklar.

Ancak 8 bin 77 TL’lik seyyanen artış kanunun yayımından sonra yürürlüğe girdiği için 15 Temmuz itibarıyla geçerli olacak. Bu yüzden seyyanen artışla ilgili bir fark oluşmadığından ilave ödeme olmayacak.

Seyyanen artışlar ve fark için memurlara ek bordro çıkartılıp ödemeler maliyenin sistemine girilerek güncellenecek.

Yapılacak seyyanen ödemeden herhangi bir vergi, sigorta primi kesintisi yapılmayacak. Seyyanen zam unvan esas alınarak ödenecek, kıdem tazminatı hesabı ile sosyal ödemelerin hesabına dâhil edilmeyecek.

Örneğin 17,55 zam ile beraber bir polis memuru maaşı seyyanen zam hariç 18 bin 235 TL’den 21 bin 435 liraya yükseldi. Buna göre bu polis memuru için 14 günlük maaş farkı bu tutar esas alınarak hesaba yatırılacak

Seyyanen zam ne zaman yatacak?

Seyyanen zam ödemelerinin 24-28 Temmuz arasında yapılması bekleniyor. Memur emeklilerinin ise yüzde 25’lik zam farklarını yine bu ay içinde almaları bekleniyor.

Emekli maaş zammı ödemesi ne zaman yapılacak?

Memur emeklileri maaşlarını her ayın 1’i ile 5’i arasında alıyor. Temmuz maaşları ise Kurban Bayramı öncesinde ödenmişti. Bu yüzden Emekli memurlar zam olmadan maaşlarını almışlardı. Şimdi yüzde 25 artıştan kaynaklı farklar da memur emeklilerine ödenecek. Bu ödemelerinden de 24-28 Temmuz haftası içinde yapılması bekleniyor.

REKLAMI KAPAT X