Emeklinin bayram ikramiyesinde süreç nasıl işleyecek, kimler ikramiye alacak?

Okuma Süresi: 2 Dakika
Emeklinin bayram ikramiyesinde süreç nasıl işleyecek, kimler ikramiye alacak?
Doviz.com
19.02.2024 12:21

Cumhurbaşkanı Erdoğan, emekli bayram ikramiyelerinin 3 bin TL olacağını açıklamıştı. İkramiye miktarının belli olmasının ardından gözler şimdi ikramiyelerin ne zaman yatacağında.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen günlerde bayram ikramiyelerinin 3 bin liraya çıkarıldığını açıklamıştı. Bu kapsamda emekliler, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı öncesinde toplamda 6 bin lira ikramiye almaya hak kazandı.

Emekli ikramiyesinde süreç nasıl işleyecek?

Emekli ikramiyelerine zam için ise yasal düzenleme gerekiyor. AK Parti de bu konuda ilk adımı geçen hafta attı. Emekli ikramiyesi düzenlemesi, sekizinci yargı paketine dahil edildi ve TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Adalet Komisyonu, 20 Şubat Salı günü toplanarak 8. Yargı Paketi'nin görüşmelerine başlayacak. Kanun teklifi komisyonun ardından Meclis Genel Kurulu'na gelecek. Düzenlemelere ilişkin görüşmelerin tamamlanması ve kabul edilmesinin ardından Resmi Gazete'de yayınlanacak.

İkramiyeler ne zaman ödenecek?

Ramazan Bayramı, 10 Nisan itibarıyla idrak edilecek. Emekliye bayram ikramiyeleri ise bayramdan önceki hafta hesaplara geçiyor.

Dolayısıyla emekliler, Ramazan Bayramı haftası öndesi 1-9 Nisan tarihleri aralığında bütün ilk ikramiyeleri almış olacak.

Diğer ikramiye ödemesinin ise Kurban Bayramı öncesi 10-15 Haziran haftasında ödenmesi bekleniyor.

Kimler ikramiye alacak?

İlk ikramiye ödemesi öncesi emekli olmaya hak kazanan herkes ikramiye alabilecek. EYT'liler ya da diğer sigortalılar 31 Mart gününe kadar emeklilik için başvurmaları ve işlemlerinin bitmesi halinde ikramiye hakkı elde edecek.

Emeklilerin yanı sıra yaşlılık aylığı, ölüm aylığı ve iş görmezlik geliri alanlar, şehit yakınları, gaziler, şampiyon sporcular ve terörden zarar gören sivil vatandaşlar ikramiye alabilecek.

REKLAMI KAPAT X