Enflasyon oranı, memur ve emeklinin maaşına nasıl yansıyacak?

Okuma Süresi: 2 Dakika
Enflasyon oranı, memur ve emeklinin maaşına nasıl yansıyacak?
Doviz.com
03.01.2023 10:25

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) aralık ayı enflasyon verisini açıklamasının ardından memur ve emeklilere yansıyacak zam oranı da büyük oranda netleşti. Ancak nihai oran, refah payının kesinleşmesi sonrasında belli olacak.

Aralık ayı verisine göre; emekliler yüzde 15,4 oranında zam alırken, memurlar da yüzde 16,4 oranında zam alacak. Ancak bu rakamlar memur ve emekliler için nihai zam oranları değil. Memur ve emeklilere verilecek refah payı sonrası zam oranlarının kesinleşmesi bekleniyor.

Ancak, memur maaşları ile emeklilerinin aylıklarına yansıyacak artış oranı enflasyon verilerinin açıklanmasıyla büyük oranda netleşti.

Normalde SSK ve Bağkur emekli aylıkları, 2022 yılının temmuz-aralık dönemindeki enflasyon oranında artıyordu.

Memur maaşları ve Emekli Sandığı’ndan emekli olanların aylıklarına ise 2022’nin temmuz ayında yapılan yüzde 7’lik toplu sözleşme zammına göre yılın ikinci yarısındaki enflasyon farkı + 2023 yılı ilk yarısına ait yüzde 8 toplu sözleşme zammı oranında artış yapılacaktı.

Memurlar, yılın ikinci yarısına ilişkin olarak toplu sözleşmeden kaynaklanan yüzde 7'lik zam ve enflasyon farkını ise almışlardı.

Aralık enflasyon oranlarının açıklanmasıyla memur ve emeklilerin alacağı zam oranı da bu sebeple büyük ölçüde belli oldu.

Buna göre memurlar toplam yüzde 16,4 zam alırken, emekliler de yüzde 15,4 zam alacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Türkiye'nin kazancını, zenginliğini, çalışanlar başta olmak üzere milletin her kesimine yansıtmakta kararlı olduklarını belirterek, memur ve emekli maaş artışlarını da bu yaklaşımla ele alacaklarını ifade etmişti.

Bu kapsamda ocak ayından itibaren geçerli olmak üzere memur ve emeklilerin maaşlarına enflasyon farkı ve toplu sözleşmeden alacakları zammın yanı sıra ilave bir destek de sağlanması bekleniyor.

Asgari ücrete yapılan yüzde 54,6'lık artış sonrası emeklilerde de bir refah payı beklentisi söz konusu. Ancak bu refah payının olup olmayacağı, olursa ne kadar olacağı henüz netlik kazanmadı.

REKLAMI KAPAT X