Erdoğan: Kamuda tasarruf 3 yılla sınırlı kalmayacak

Okuma Süresi: 2 Dakika
Erdoğan: Kamuda tasarruf 3 yılla sınırlı kalmayacak
Doviz.com
15.05.2024 15:01

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOBB İkiz Kuleleri'nde düzenlenen TOBB Genel Kurulu'nda kamuda tasarrufun 3 yılla sınırlı kalmayacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Genel Kurulu'nda açıklamalarda bulundu.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar ise şöyle oldu:

"Meselelerimizi sizlerle konuştuk sorunlarımıza ortak akılla çözüm aradık engelleri sırt sırta vererek birlikte aştık. Son dönemde oda ve borsalarımızın kapasiteleri arttı. Dünyanın en iyi hizmet üreten 3 oda sisteminden bir haline geldiniz. Biz de bu süreçte size daima destek olduk. Togg'u birlikte hayata geçirdik. Togg'un ne kadar stratejik bir hamle olduğu bugün daha iyi anlaşılıyor. Uzun yıllar sonra bu defa treni ve trendi kaçırmadık. Togg ile hızla gelişen elektrikli araç sektöründe biz de varız dedik.

Son 1 sene içinde ardı ardına yaşanan 3 seçim iş dünyamızı çok yordu. Başta Gazze krizi olmak üzere bölgemizde çatışmalar patlak verdi. Tek başına seçim gündeminin bile bürokrasiyi yavaşlattığı hakikattir. 31 Mart seçimlerinin geride bırakılmasıyla 4 yıllık seçimsiz bir döneme girmiş bulunuyoruz. Asıl meselelerimize daha fazla odaklanabileceğiz.

Küresel ekonominin son 5-6 yıldır fırtınalı sulardan geçtiğini biliyorsunuz. Enflasyon ekonomiler için endişe unsuru olmaya sürdürüyor. Türkiye olarak küresel ekonominin genel seyrinden maalesef biz de olumsuz etkileniyoruz. Şahsi ikbalimiz için ülkemize ve milletimize ilave yük oluşturacak hiçbir adım atmadık atmayacağız. Bugün bize serzenişte bulunanlar yarın hayır dua edeceklerdir. Depremin etkilerine rağmen ihracatta 255,4 milyar dolara ulaşarak Cumhuriyet tarihimizin rekorunu kırdık.

"Ekonomi programımızın neticelerini çeşitli alanlarda görmeye başladık"

Ekonomi programımızın neticelerini çeşitli alanlarda görmeye başladık. Ekonomimiz istihdam oluşturmaya devam ediyor. İşsizlik oranı son 11 yılın en düşük seviyesine geriledi. Orta Vadeli Program ve 12. Kalkınma Planı ile gelecek 5 yıla ait yol haritamızı belirledik. Son 11 aydır da bu yol haritasını harfiyen uyguluyoruz.

Ülkemizin risk primi giderek düşüyor. Rezervlerimiz 127 milyar dolar seviyesine yükseldi. Kamuda harcama kontrol ve kesintlileriyle tasarrufu artırıyoruz. Yapısal reformları hızlandırıyoruz.

Bizim yeraltı zenginliklerimiz yok, gelirlerimizi artırmak için daha çok çalışmalıyız. Harcanan her kuruşun hesabını soran bir bakış açısını egemen kılıyoruz. Son dönemde israf görüntülerinin de önüne geçmeyi arzu ediyoruz.  Kamuda tasarruf 3 yılla sınırlı kalmayacak."

İLGİLİ HABER Kamuda tasarruf paketinin detayları açıklandı Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in katılımlarıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen toplantıda kamuoyuna açıklandı.
REKLAMI KAPAT X