Eski TÜİK başkanı yanıtladı: "Enflasyon verileri geriye dönük düzeltilebilir mi? Maaş zamları gerçek veriye göre değiştirilecek mi?"

Okuma Süresi: 2 Dakika
Eski TÜİK başkanı yanıtladı:
Doviz.com
10.05.2023 11:29

Eski TÜİK Başkanı Birol Aydemir, TÜİK’in açıkladığı düşük enflasyonun halkı yoksullaştırdığını belirterek, ekonomi ve seçim gündemine yönelik görüşlerini paylaştı.

Millet İttifakı'nın ekonomi kurmayları arasında yer alan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Eski Başkanı Birol Aydemir, Erdoğan Süzer’in sorularını yanıtladı.

İktidar değişirse enflasyonda geriye dönük bir düzeltme olabilir mi?

Kesinlikle. Enflasyonun en az 3-4 yıl geriye dönük olarak yeniden hesaplanması gerekir. Çünkü enflasyon yükselmeye başlayınca, standartlara uygun olmayan farklı yöntemler uygulamaya başladılar. Özellikle Eylül 2022'den sonra ip koptu. Daha önce ufak ufak yaptıkları enflasyonu düşük göstermeye yönelik yöntemleri artırdılar.

Geriye dönük hesaplar ne kadar sürer? Düzeltilmiş enflasyon açıklanabilir mi?

“İşin başına bilen biri gelince birkaç hafta içinde tümünü döker, düzeltir. Bunu daha önce Arjantin yaptı. Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalmazsa, ki öyle görünüyor, 3 Hazirana yetişmese bile 3 Temmuz'da ilk gerçek enflasyon verisi yayımlanmış olur diye düşünüyorum.

Maaş zamları da gerçek veriye göre geriye dönük değiştirilecek mi?

Kesinlikle değiştirilmesi gerekir. Şu anda yaşadığımız yoksulluğun ana nedeni TÜİK'in enflasyonu düşük göstermesidir. Bunun faturasını sabit gelirliler ödedi. Yapılacak ilk iş sabit gelirlilerin gerçek enflasyon kayıplarını geri vermektir.

Enflasyonda olası değişiklik başka hangi verileri değiştirir?

Eğer enflasyonu yanlış hesaplıyorsan milli gelirin deflatörünü  de yanlış hesaplıyorsun demektir. O zaman büyüme verin de yanlış demektir. Bu durumda büyüme gösterildiğinden daha düşük çıkacaktır. Geriye dönük hesaplamak kolay ama onun sonuçları sıkıntılı. Büyüme, emekli ve çalışanların maaş zamları, yeniden değerleme oranı, hepsi değişecek. Bu konularda ciddi çalışma yapmak gerekiyor.

Ekonomi ne kadar sürede rayına oturur?

İlk iş olarak kuralsız ekonomiyi terk edeceğiz, planlı, programlı rasyonel ekonomi modeline geri döneceğiz. Liyakatli kadrolar iş başına getirilirse, ki öyle olacaktır, bir yıl içinde her şeyin değişeceğine, ekonominin de yoluna gireceğine inanıyorum. Tahribat o kadar ağır ki, ne yazık ki bir anda her şey güllük gülistanlık olmayacak. Ama düzelme ilk günden başlayacak."

Tıklayın: Sefalet endeksi, seçmen tercihlerini ne ölçüde etkiliyor?

REKLAMI KAPAT X