Ev hanımlarına emeklilik imkanı geliyor

Okuma Süresi: 1 Dakika
Ev hanımlarına emeklilik imkanı geliyor
Doviz.com
21.11.2023 16:55

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren ikinci bir torba yasanın daha Meclis gündemine gelmesiyle ev hanımlarına sosyal güvence desteği ve emeklilik yolunun da açılması bekleniyor.

Meclis gündemine yeni torba yasa düzenlemesinin yakın zaman içinde gelmesi beklenirken, torba yasa teklifinde en dikkat çeken başlıklardan biri ev hanımlarına emeklilik imkanı olacak.

Buna göre kendine ait aktif bir sigortası ve sosyal güvencesi olmayan ev hanımları için sigorta sistemi devreye alınacak. Ev hanımları, isteğe bağlı sigorta sistemi ile sosyal güvenceye kavuşturulacak.

Ödenecek primlere devlet desteği

TRT Haber’in aktardığına göre Aile ve Gençlik Bankası'nın kurulması ile devreye alınacak destek, sigorta primlerinin üçte birini oluşturacak. Mevcut asgari ücrete göre bu tutar aylık bin 430 lirayı bulacak.

Ödenecek primlerin her ay üçte birini ise devlet karşılayacak. Böylece, ev hanımları daha az prim ödeyerek daha erken emekli olabilecek.

Ev hanımları, sosyal güvence ile sağlık hizmetlerinden de ücretsiz yararlanabilecek. Bağ-Kur ve SSK primleri eşitlendiğinde de 5 bin 400 gün olan kısmi emeklilik şartı 4 bin 500 güne kadar çekilebilecek.

İkinci adımda, çocuk sayısına göre erken emeklilik imkanları devreye alınacak. Üçüncü adımda da çalışan anneler için bir yıpranma düzenlemesi gelecek. Son adım ise doğum borçlanması ile ilgili olacak.

İLGİLİ HABER Yeni torba kanun teklifi yolda: Şans oyunlarında ikramiye dağıtım oranı üst sınırı yükselecek Şans oyunları için dağıtım oranının üst sınırının yüzde 90'a yükseltilmesine, deprem bölgesinde fahiş fiyat uygulayanlara katlı idari para cezası verilmesine yönelik düzenlemeleri içeren kanun teklifi, TBMM gündemine gelecek.
REKLAMI KAPAT X