EYT aylığı bağlanmayanlar ne yapmalı?

Okuma Süresi: 2 Dakika
EYT aylığı bağlanmayanlar ne yapmalı?
Doviz.com
06.11.2023 15:34

Sosyal Güvenlik Uzmanı Melis Elmen, EYT kapsamında emekli aylığı bağlanmayanların nasıl bir yol izlemesi gerektiği konusunda bilgi verdi.

Elmen, emekli aylığı bağlanamayanlara yönelik yaptığı paylaşımda şunları kaydetti:

“BAĞ-KUR prim borcunuz olabilir”

“BAĞ-KUR prim borcunuz çıkmış olabilir. Asgari ücretin iki katından fazla değilse aylığınızı bağlamaları gerekir. Borcunuz aylığınızdan kesilir. Borcunuz, asgari ücretin iki katından fazla ise emekliliğiniz reddedilir ve süreç başa sarar.

Çakışmalı hizmet

Bu konuda çok problem yaşanıyor. Bir yıl 360 günü, bir ay 30 günü geçemez. Genel toplamda 360’ı görseniz bile, örneğin ocak ayınız 30 gün, şubat ayınız 30 artı 10 gün başka yerde gösterildiniz ve 40 gün olarak yattıysa, o 10 günü düşmek zorundasınız. Bunu her ay, her yıl için yapmanız gerekiyor. 1 gün eksik olsa bile emekliliğiniz reddedilir. Mutlaka hizmet dökümü taraması yapın.

Borçlanmaların işlenmesi

Askerlik ya da doğum borçlanması için ödemeleri yapmış ama dekontları kuruma ibraz etmemiş oluyorsunuz. Para havuzda kalıyor ve sisteme tanımlanmıyor. Bunun için düzeltme dilekçesi verirsiniz ve maaşınız başvurduğunuz tarihten itibaren devam eder.

Kendi şirketinde sigortalı görünenler

Çıkan yeni genelgeye göre, kendi şirketinde çalışanların primleri iptaldir, 4B’ye aktarılmak zorundadır. Bu ne demek? Emekliliğinizi SGK’dan beklerken BAĞ-KUR emekliliğine dönecektir. Prim gününüz fazlalaşacaktır. Örneğin, 5 bin prim günüyle başvurduysanız BAĞ-KUR 9 bin gün istiyor. Bu durumda emekliliğiniz reddedilecektir. Burada mahsup işlemlerinin yapılması, işveren paylarının aktarılması gerekiyor.

İLGİLİ HABER Emeklilikte EYT’nin ardından ikinci reform yolda: Neler değişecek? 12. Kalkınma Planı döneminde, emeklilikte EYT’nin ardından ikinci bir reform olarak görülen aylık bağlama sistemine ilişkin çalışmalara başlanılacak. Plana göre ayrıca sosyal güvenlik sistemi, tamamlayıcı emeklilik ve sağlık sistemleriyle desteklenecek. İşte yeni dönemde bizi bekleyenler..
REKLAMI KAPAT X