"EYT dahilindeki prim borçları yapılandırma kapsamında değil"

Okuma Süresi: 1 Dakika
Doviz.com
25.01.2023 15:59

Yapılandırma paketiyle vatandaşların borç yükünün azaltılması planlanırken, EYT dahilindeki prim borçlarının kapsam dışı olacağı bildirildi.

TRT'nin paylaştığı haberde, vergi ve SGK borçlarının yapılandırılması için hazırlıklar başladığı, bu kapsamda 31 Aralık 2022'ye kadar oluşan SGK borçlarının yapılandırma kapsamına alınacağı ancak EYT dahilindeki prim borçlarının kapsam dışı olacağını bildirdi.

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Görevlisi Tarkan Zengin, "Yapılandırma dediğimiz, sigorta primleri açısından olan mesele. İşverenlerin kendi borçlarını ödeme meselesi. İşverenin eğer sigorta primlerine dair borcu varsa bu borçlarında yapılandırmaya gidip avantajlı bir konumda kalabilir." dedi.

EYT borçlanması nasıl oluyor?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin prim borçlarının yapılandırılmasıyla ilgili bir soruya, "EYT kapsamındaki borçlanmalar bunun içinde değil. '50009000 prim gününü dolduramıyorum ya da 1000 gün eksiğim var yapılandırayım' diyemezsin. Mevcut kanunda 1000 gün eksiğin varsa çalışacaksın. Böyle bir borçlanma yok." yanıtını vermişti.

Bakan Bilgin'in, EYT'lilerin prim borçlarının yapılandırma kapsamında olmadığı yönündeki açıklamalarına da değinen Zengin, şunları kaydetti:

"Bir sigortalı 'Şu kadar güne ihtiyacım var, ben bunu yapılandırma kapsamında borçlanıp gün almak istiyorum.' diyemiyor. EYT kapsamı dediğimiz kişinin kendi sigorta prim gün sayısını artırma imkanları, bunlar yasada sayılıyor; askerlik, doğum ve yurt dışı borçlanma gibi."

REKLAMI KAPAT X