Faiz kararı öncesi kamu bankalarından dikkat çeken hamle: TL mevduat faizleri düşürüldü

Okuma Süresi: 3 Dakika
Faiz kararı öncesi kamu bankalarından dikkat çeken hamle: TL mevduat faizleri düşürüldü
Doviz.com
23.10.2023 09:55

Türk Lirası mevduat hesapları KKM için atılan adımların ardından yükselişe geçerken, kamu bankalarında yüzde 41 olan TL mevduat faizlerinin yüzde 38’e indiği bildirildi.

Merkez Bankası’nın Kur Korumalı Mevduat’ta (KKM) dönüşüm hedefi verdiği bankalar, hedeflerini tutturunca TL mevduat faizlerini düşürmeye başladı.

Dünya gazetesinden Birol Bozkurt’un aktardığına göre KKM dönüşlerinin yüzde 90’ından fazlası TL mevduata dönerken, kredi talebindeki yavaşlamanın da etkisiyle TL mevduat faizleri uzun bir aranın ardından yeniden düşüşe geçti.

Merkez Bankası’nın açıkladığı verilere göre ise 3 ay vadeli TL mevduata 6 Ekim’de ortalama yüzde 45,49 olan oran 13 Ekim’de yüzde 44,62’ye gerilemişti.

Bankacılık kaynaklarından edinilen bilgiye göre ise geçtiğimiz hafta cuma günü kamu bankalarında yüzde 41 olan TL mevduat faizleri yüzde 38’e çekildi.

Ayrıca KKM’den TL mevduata dönüşlerde verilen avantajlı faiz oranlarının da ortadan kalktığını söylediler. Özel bankalarda ise faiz oranları yüzde 20 ile yüzde 45 arasında değişiyor. TL mevduat faizleri Merkez Bankası’nın sıkı para politikasına döngüsü ile yükselişe geçmişti.

Seçimlerden sonra ekonominin dümenine yeniden Mehmet Şimşek’in geçmesi ve Merkez Bankası Başkanlığı’na Hafize Gaye Erkan’ın getirilmesi ile birlikte politika faizleri yüzde 8,5’tan yüzde 30’a hızlı bir yükseliş yaşamıştı. Bunun neticesinde hem kredi faizleri yüzde 60’ı geçmiş TL mevduat faizleri de yüzde 50’ye yaklaşmıştı. Ancak TL mevduatlarda yaşanan bu yükseliş uzun sürmedi.

Merkez Bankası bankalara KKM’de gerçek kişi dönüşüm hesaplarından vadeli TL’ye aylık dönüşüm hedefi yüzde 5’ten yüzde 10’a yükseltmişti. Düzenlemeyle KKM’den TL mevduata geçiş için TL mevduatın vadesi en az 32 gün olarak belirlenmiş, dönüşüm hesaplarında yüzde 95 yenileme hedefi getirmişti.

Merkez Bankası, ayrıca, Türk lirası (TL) mevduatları artıracak, KKM’yi azaltacak düzenleme kararını da açıklamıştı. Buna göre döviz mevduatına uygulanan zorunlu karşılık oranları artırıldı.

Vadesiz, ihbarlı ve 1 aya kadar vadeli döviz hesapları için zorunlu karşılık oranı yüzde 29 oldu. 3 ay, 6 ay ve 1 yıla kadar vadeli döviz hesabı zorunlu karşılık oranı yüzde 25 oldu. 1 yıl ve daha uzun vadeli döviz hesabı zorunlu karşılık oranı ise yüzde 19 oldu.

İLGİLİ HABER Merkez Bankası'ndan KKM'ye yönelik bankalara yeni uygulama talimatı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) kur korumalı mevduat ile ilgili olarak bankalara yeni uygulama talimatı gönderdi.

Gözler Merkez Bankası'nda

Merkez Bankası’nın perşembe günü vereceği faiz kararı sonrası TL mevduat faizlerinin yeniden artıp artmayacağı merak ediliyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), Başkan Hafize Gaye Erkan öncülüğünde 26 Ekim Perşembe günü toplanacak.

Aynı gün saat 14.00’te faiz kararı açıklanacak. Geçen ay gerçekleştirilen PPK toplantısında politika faizi 500 baz puan artırılarak yüzde 25,00’ten yüzde 30’a yükseltilmişti.

TCMB’nin Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına yönelik 19 ekonomistin katılımıyla hazırlanan beklenti anketinde 500 baz puanlık faiz artırımı bekleniyor.

Anket sonuçlarına göre 250 ila 500 baz puanlık bir artırım öngören ekonomistlerin politika faizi beklentileri yüzde 32,50 ile yüzde 35 arasına yer aldı. Ekonomistlerin yıl sonu politika faizi beklentilerinin medyanı ise yüzde 40 oldu.

İLGİLİ HABER 19 ekonomist, tek soru: Merkez Bankası faizi ne yapar? Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına ilişkin AA Finans'ın beklenti anketi sonuçlandı. İşte ekonomistlerin PPK toplantısından çıkacak karara yönelik tahminleri..
REKLAMI KAPAT X