Faizden para kazanılır mı?

Okuma Süresi: 2 Dakika
Faizden para kazanılır mı?
Doviz.com
26.02.2024 14:45

Ünlü Ekonomist Mahfi Eğilmez, enflasyon rakamlarına dikkati çekerek faiz getirisi konusunda uyarılarda bulundu.

Ünlü ekonomist Mahfi Eğilmez, sosyal medya hesabından yaptığı uyarıda, bankaların faizlerinin cazip görünmesine rağmen Türkiye’de enflasyonun TÜİK rakamlarıyla yıllık yüzde 65 civarında olduğuna dikkat çekti.

Eğilmez, bir televizyon programında 1 milyon TL mevduata bankaların 420 bin TL faiz verildiğinin söylenmesi üzerine enflasyonun yüzde 65, mevduat faizinin yüzde 42 civarında olduğunu belirterek, "Bırakın para kazanmayı para kaybedersiniz. Biraz hesap öğrenin arkadaşlar" dedi.

İLGİLİ HABER Mevduat faizleri son 7 haftanın zirvesinde: 1 milyon TL’ye hangi banka ne kadar faiz veriyor? Merkez Bankası’nın 8 ay aradan sonra faiz artışını pas geçtiği bir dönemde, mevduat getirilerindeki yükseliş sürüyor. Peki, şubat ayı itibarıyla hangi banka ne kadar faiz veriyor? İşte bankaların güncel mevduat faizi oranları..

Faizden para kazandığını düşünen çok insanın olduğunu da belirten Eğilmez, geçtiğimiz günlerde kaleme aldığı yazısının da okunmasını istedi.

Mahfi Eğilmez'in, "Bu yazıyı okuyun. Aksi takdirde mevduat faiziyle para kazandığınızı zannedersiniz” diyerek önerdiği yazısından öne çıkan kısım ise şöyle:

“Yakın zamana kadar çok yaygın kullanılan bir söylem vardı: “Paradan para kazanmak.” Sanırım önce siyasetçiler kullanmaya başladı bu söylemi sonra bütün topluma yayıldı. Bu söylemle kastedilen şey parasını bir üretim işinde kullanmak yerine mevduata yatırıp faiz elde etmeyi tercih etmekti. Ekonomi bilimi açısından tamamen boş bir söylemdi bu aslında. Çünkü parayı eğer yastık altına döviz, altın vb. formlarında saklamamışsanız bir üretim işinde kullanmanızla bankaya mevduat olarak yatırmanız arasında bir fark yoktur.

Banka, o parayı yemez, yırtmaz, yok etmez. Ya üretim yapmak isteyen ya da tüketim için kullanmak isteyen birisine kredi olarak vermek zorundadır. Aksi takdirde zarar eder. Krediyi üretim amacıyla alan üretim yaparak ekonomiye katkıda bulunur. Tüketim amacıyla alan da harcayarak talebi artırır, bir süre sonra talep artışı arzın da artmasına yol açar. Yani bankaya yatırılan para bir yandan sahibine faiz kazancı sağlarken bir yandan da üretim – tüketim – üretim zinciri yoluyla üretim artışı yoluyla ekonomiye katkı sağlar. Bu zincirde faiz geliri elde edilmesi reel faizin (yani enflasyondan arındırılmış faiz gelirinin) pozitif olmasına bağlıdır.

Eğer bankaların mevduata verdiği faiz, enflasyonun altındaysa o zaman negatif reel faiz söz konusu olur ve tasarruf sahibi bir getiri elde edemez hatta kayba uğrar.“

İLGİLİ HABER Mahfi Eğilmez yazdı: Paradan para kaybetme dönemi Ünlü iktisatçı Mahfi Eğilmez, yüksek enflasyon sonrasında son üç yıldır paradan para kazanmanın yerini paradan para kaybetmeye bıraktığını söyledi.
İLGİLİ HABER Türk Lirası reel olarak nasıl değer kazanır? TCMB eski Başekonomisti Hakan Kara, TL'nin değerlenmesine ilişkin yaptığı paylaşımda, Türk Lirası’nın hangi senaryoda değerlenmiş olabileceğini yazdı. Peki, Kara’nın bahsettiği senaryoda yıl sonu reel değerlenme eşiği hangi seviyede oldu? İşte detaylar...
REKLAMI KAPAT X