Fed faiz kararını açıkladı

Okuma Süresi: 3 Dakika
Fed faiz kararını açıkladı
Doviz.com
01.05.2024 21:00

ABD Merkez Bankası (Fed), iki gün süren Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının ardından faiz kararını açıkladı.

Fed, politika faizini yüzde 5,25 ile 5,50 aralığında sabit bıraktığını duyurdu.

CME Fedwatch aracına göre piyasaların bugünkü karara yönelik beklentisi de politika faizinin sabit bırakılacağı yönündeydi. Buna göre erken saatlerde faizlerin sabit bırakılmasına yüzde 97,5 ihtimal veriliyordu.

Kaynak: CME Fedwatch

Stagflasyon manşette

Fed Başkanı Jerome Powell ise para politikasına ilişkin son paylaşımında, son verilerin enflasyon hedefine dönüş konusunda başarı elde edilmediğini gösterdiğini belirterek, politika faizinin daha uzun süre yüksek kalabileceğine işaret etmişti.

Powell'ın yüksek faiz ortamına işaret eden konuşmasının ardından JPMorgan CEO’sunun geçen hafta yaptığı stagflasyon uyarısı da global piyasaların odağına yerleşmişti. Buna göre Jamie Dimon, ABD ekonomisinin 1970'lerdeki stagflasyonu (düşük büyüme ve yüksek enflasyon) anımsatabilecek zorluklarla karşı karşıya olduğunu belirterek hissedarlarına uyarıda bulunmuştu.

İLGİLİ HABER JPMorgan CEO'su Jamie Dimon’dan stagflasyon uyarısı JPMorgan CEO'su Jamie Dimon, ABD ekonomisinin 1970'lerdeki stagflasyonu (yavaş büyüme ve yüksek enflasyon) anımsatabilecek zorluklarla karşı karşıya olduğunu belirtti.

Öte yandan, ABD’de büyüme 2024'ün ilk çeyreğinde yüzde 1,6 ile tahminlerin altında kalırken, enflasyon ise son okumada yüzde 3,5 ile beklentilerin üzerine çıktı. İki veri de stagflasyon endişelerinin kuvvetlenmesine yol açtı.

ABD’de 2021 yılından bu yana faiz ve enflasyonun seyri birlikte görüntülendiğinde ise ortaya şöyle bir tablo çıktı:

Karar metninden öne çıkanlar

"Son göstergeler ekonomik faaliyetlerin güçlü bir hızla genişlemeye devam ettiğini göstermektedir. 

İstihdam artışları güçlü seyretmiş ve işsizlik oranı düşük kalmıştır. Enflasyon geçtiğimiz yıl içinde gerilemiş ancak yüksek seyretmeye devam etmiştir. Son aylarda, Komite'nin yüzde 2'lik enflasyon hedefine doğru daha fazla ilerleme kaydedilememiştir.

Komite, uzun vadede azami istihdam ve yüzde 2 oranında enflasyona ulaşmayı amaçlamaktadır. Komite, istihdam ve enflasyon hedeflerine ulaşılmasına yönelik risklerin geçtiğimiz yıl içinde daha iyi bir dengeye doğru ilerlediğini değerlendirmektedir. 

Ekonomik görünüm belirsizdir ve Kurul enflasyon risklerine karşı son derece dikkatli olmaya devam etmektedir. Hedeflerini desteklemek amacıyla Komite, federal fon oranı için hedef aralığını yüzde 5,25 ila 5,5 olarak korumaya karar vermiştir.

Federal fon oranı için hedef aralığında yapılacak herhangi bir ayarlamayı değerlendirirken Komite, gelen verileri, gelişen görünümü ve risk dengesini dikkatle değerlendirecektir. 

Komite, enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2'ye doğru ilerlediğine dair daha fazla güven kazanana kadar hedef aralığını düşürmenin uygun olacağını düşünmemektedir.

Buna ek olarak Komite, Hazine tahvilleri ve ajans borç ve ajans ipoteğine dayalı menkul kıymet varlıklarını azaltmaya devam edecektir. Haziran ayından itibaren Komite, Hazine menkul kıymetlerinin aylık itfa üst sınırını 60 milyar dolardan 25 milyar dolara düşürerek menkul kıymet varlıklarının azalma hızını yavaşlatacaktır."

Piyasalar nasıl tepki verdi?

Fed'in faizi beklendiği gibi sabit bırakması sonrasında aylık bilanço küçültme büyüklüğünü 60 milyar dolardan 25 milyar dolara indirdiğini duyurması (parasal gevşeme) ons altın ve Bitcoin gibi varlıkların fiyatının yükselmesine yol açtı.

Buna göre ilk tepki olarak ons altın 2.300 doların üzerine çıkarken, Bitcoin ise kayıplarının bir kısmını geri alarak 58.000 doların üzerini test etti.

İLGİLİ HABER Citi’den 6 aylık forwardlar üzerinden “dolar sat-lira al” tavsiyesi Citi stratejistleri, önümüzdeki birkaç ayda Türk varlıklarına sermaye akışı yaşanabileceği gerekçesiyle, 6 aylık *forward işlemleri üzerinden Türk lirasında dolara karşı uzun pozisyon alınmasını önerdi.

 

REKLAMI KAPAT X