FED toplantısı ne zaman?: Eylül ayına yönelik piyasaların faiz beklentisi ne yönde?

Okuma Süresi: 2 Dakika
FED toplantısı ne zaman?: Eylül ayına yönelik piyasaların faiz beklentisi ne yönde?
Doviz.com
08.09.2023 12:43

ABD Merkez Bankası (FED) faiz kararı için piyasaların bekleyişi devam ediyor. Ağustos ayında toplantı yapmayan FED'in yeni toplantısı ise dolar, altın ve kripto para yatırımcıların gündeminde yer alıyor. Peki, FED toplantısı ne zaman gerçekleşecek?

Fed Başkanı Jerome Powell, geçtiğimiz günlerde faiz politikasına ilişkin önemli açıklamalar yapmıştı.

Buna göre Powell, Jackson Hole'da yaptığı konuşmada, "Gerekli görüldüğü takdirde faizleri daha fazla artırmaya hazırız. Fed faizlere yönelik sonraki adımlara verilere bakarak karar verecek. Fed, faizleri tekrar yükseltme veya sabit tutmaya karar verirken dikkatli bir şekilde ilerleyecek." ifadelerini kullanmıştı.

İLGİLİ HABER Fed Başkanı Powell, Jackson Hole'da konuştu: Daha fazla faiz artırımına açık kapı bıraktı Fed Başkanı Jerome Powell, Jackson Hole toplantısında enflasyonla mücadelede daha dikkatli olunması çağrısında bulunarak, ek faiz artışlarının gelebileceğini belirtti.

Dolar, altın ve kripto para yatırımcılar da bu sebeple merakla Fed’in faiz eylül ayı toplantısını beklemeye başlamıştı.

Buna göre FED'in bir sonraki toplantısının 19-20 Eylül 2023 tarihinde yapılması planlanıyor.

Faiz, 22 yılın zirvesinde

Fed, temmuz ayındaki son toplantısında politika faizini beklentiler doğrultusunda 25 baz puan artırarak 22 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-5,50 aralığına yükseltmişti.

ABD'de yüksek enflasyon karşısında geçen yıl varlık alım operasyonunu tamamlayarak faiz artışlarına başlayan Fed, Mart 2022'deki toplantısında 25 baz puan artışla 2018'den itibaren ilk kez faiz artırımına gitme kararı almıştı.

Fed, geçen yıl mayıs toplantısında 50 baz puan ile 2000 yılından itibaren en hızlı faiz artışını gerçekleştirmesinin ardından haziran toplantısında 75 baz puanla 1994'ten itibaren en güçlü faiz artırımına gitmiş, temmuz, eylül ve kasım toplantılarında da politika faizini aynı oranda artırmıştı.

Geçen yıl art arda 4 toplantısında 75 puanlık faiz artırımına giden Fed, geçen yılın son toplantısında tekrar 50 baz puanlık artışa giderek faiz artış hızını yavaşlatmaya başlamıştı.

Banka, 2023'ün ilk toplantısında 25 puanlık artışla faiz artış hızını yavaşlatmaya devam etmişti. Fed, mart ve mayıs aylarındaki toplantılarında da faiz oranını 25 puan yükseltmişti.

Hazirandaki toplantısında politika faizini 15 ay sonra ilk kez sabit tutan Fed, faiz oranını yüzde 5-5,25 aralığında bırakmıştı.

CME FedWatch aracına göre eylül ayında piyasalar ise faizlerin sabit bırakılmasına %93 ihtimal veriyor.

REKLAMI KAPAT X