Fitch, Çin ekonomisine ilişkin büyüme öngörüsünü düşürdü

Okuma Süresi: 1 Dakika
Fitch, Çin ekonomisine ilişkin büyüme öngörüsünü düşürdü
Doviz.com
31.08.2023 17:09

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Çin ekonomisinin 2023 yılına ilişkin büyüme tahminini yüzde 4,8’e düşürdü.

Fitch Ratings'ten yapılan açıklamada, Çin’in döviz cinsinden uzun vadeli kredi notunun “A+”, not görünümünün ise “durağan” olarak teyit edildiği belirtildi.

Açıklamada, kuruluşun Çin ekonomisine ilişkin 2023 yılı büyüme öngörüsünün ise yüzde 5,6’dan yüzde 4,8’e çekildiği kaydedildi.

Açıklamada, büyüme öngörüsünün düşürülmesine gerekçe olarak, salgın tedbirlerinin azaltılmasının ardından ekonomide görülen canlanma etkisinin azalması gösterildi.

Fitch açıklamasında, ülkede emlak sektöründeki zayıflamanın iç talep üzerinde etkisinin hissedildiği, durgun dış talebin ise ihracat ve imalat faaliyetleri üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiği kaydedildi.

İLGİLİ HABER Çinli emlak devi Evergrande, ABD'de iflas mahkemesine başvurdu Krizin pençesindeki Çinli emlak devi Evergrande, alacaklılarından korunmak için ABD'de iflas mahkemesine başvurdu.

Açıklamada, ülkede mali açığın geçen yılki yüzde 6,4 seviyesinden bu yıl yüzde 5,6 seviyesine gerilemesinin, ülkenin kamu borcunun gayri safi yurt içi hasılaya (GSYH) oranın ise yıl sonunda yüzde 54,3 seviyesine yükselmesini beklendiği belirtildi.

Fitch açıklamasında, “Daha fazla mali genişlemenin kısıtlanması muhtemeldir. Temel tahminimiz büyük bir merkezi hükümet teşvikinin yapılmayacağı yönündedir. Yine de özellikle devlet bankalarından borç verme desteği yoluyla bazı ek önlemlerin uygulanması olası.” ifadelerine yer verildi.

İLGİLİ HABER ABD uyardı: "Çin, yatırım yapılamaz hale gelebilir" ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo, son dönemde Çin'e yönelik baskılar ile resmi makamların öngörülemeyen tavırlarının, ülkeyi Amerikan iş dünyası açısından "yatırım yapılamaz" hale getirebileceği uyarısında bulundu.
REKLAMI KAPAT X