Gözler enflasyon verilerinde: Emekli ve memur maaş zammı ne zaman açıklanacak?

Okuma Süresi: 2 Dakika
Gözler enflasyon verilerinde: Emekli ve memur maaş zammı ne zaman açıklanacak?
Doviz.com
28.12.2023 11:14

Yeni asgari ücretin 17 bin 2 lira olarak açıklanmasının ardından gözler memur ve emekli maaşına çevrildi. En düşük memur ve emekli maaşlarının ne kadar olacağı TÜİK tarafından açıklanacak olan aralık ayı enflasyon verileriyle netleşecek.

2024 Ocak ayı itibarıyla asgari ücret net 17 bin 2 TL olarak belirlendi. Yeni asgari ücretin ardından gözler memur ve emekli maaşına zamma çevrildi. Ocak ayında, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanacak olan enflasyon verileriyle birlikte, memur ve memur emeklisine yapılacak zam oranı da belli olacak. 

Buna göre 6 aylık enflasyonla ortaya çıkacak emekli ve memur zammı için son veri bekleniyor. Ocak ayının ilk haftasında 3 Ocak tarihinde açıklanacak enflasyon verisinin ardından duyurulacak refah payı ile birlikte ise memur ve emeklinin zam sürecinin netleşmesi bekleniyor.

Memur ve emeklisine ne kadar maaş zammı gelecek?

Temmuz ile kasım aylarını kapsayan 5 aylık dönemde enflasyon oranı yüzde 33,66 olarak gerçekleşti. 7. Dönem Toplu Sözleşme'de memurlar için ocak ayında öngörülen artış yüzde 15 olarak belirlenmişti. Kasım ayı itibarıyla enflasyon farkıyla birlikte maaş artışının yüzde 45 olması netleşti. Buna aralık ayı enflasyonu ilave edilecek.

SSK ve Bağ-kur emeklilerine ocak ayında yüzde 40'a yakın bir artış öngörülüyor. Memur ve emeklilerine artışın ise yüzde 50 civarında olması bekleniyor.

Yüzde 50'lik artışla birlikte yaklaşık olarak şu anda 22 bin lira seviyesinde olan en düşük devlet memuru maaşı 33 bin lira seviyesine çıkacak.

En düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

Temmuz ayında 7 bin 500 TL olan en düşük emekli maaşının ocak zammıyla 10 bin -11 bin 500 TL arasında bir seviyeye çıkması öngörülüyor.

İLGİLİ HABER En düşük emekli maaşına ilişkin yeni tahmin TOBB ETÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Kılıç, milyonlarca memur ve emekliyi yakından ilgilendiren maaş artışlarıyla ilgili beklentisini açıkladı.
REKLAMI KAPAT X