GSS borçlarına af hazırlığı: Kimler yararlanacak?

Okuma Süresi: 2 Dakika
GSS borçlarına af hazırlığı: Kimler yararlanacak?
Doviz.com
29.11.2023 12:50

TBMM'ye sunulan 80 maddelik torba yasa teklifi içerisinde GSS prim borçlarının düzenlenmesine ilişkin bir madde de yer aldı. Teklifin onaylanması halinde GSS prim borçlularına af gelecek.

TBMM’ye sunulan 80 maddelik yeni Torba Yasada milyonlarca kişiyi ilgilendiren kritik düzenlemeler yer aldı. Bunlardan en dikkat çekenlerden biri ise Genel Sağlık Sigortası prim borçluları ile ilgili madde oldu.

Buna göre torba yasa teklifindeki 54. madde kapsamında GSS prim borçlularına af gelmesi bekleniyor. Konuyla ilgili madde için torba yasa teklifinde ise şunlar kaydedilmişti:

Kaynak: TBMM

Sosyal Güvenlik Uzmanı İsa Karakaş ise konuya ilişkin, sigortası olmayan tüm vatandaşların GSS primi olarak her ay hanesinde 402 TL borç kaydedildiğini belirterek, “Genel Sağlık Sigortası borcu olan, daha önce yeşil kartlı diyebileceğimiz vatandaşlarımız herhangi bir işte çalışmadığından dolayı her ay hanesine 402 TL GSS primi bir de bunun gecikmiş bir şekilde gecikme zammı var. Birikmiş büyük borçlar var. Ve Torba Kanunda bununla ilgili sürpriz bir madde var. 1 Ocak 2024 tarihine kadar birikmiş GSS prim borçları, bu borçların faizleri ve gecikme cezalarından devlet tamamen vazgeçecek. Devlet artık primlerinin de aslını istemeyecek." ifadelerini kullandı.

İsa Karakaş, bu düzenlemenin şimdiye kadar yapılmış en köklü af düzenlemesi olduğuna da dikkat çekerek kapsamı ile ilgili olarak “1 Ocak 2024’e kadar tahakkuk etmiş olan borçların tamamı silinecek. Hem prim tutarı hem de gecikme cezaları tamamen silinecek.” ifadelerini kullandı.

Hürriyet yazarı Noyan Doğan ise Sosyal Güvenlik Kurumu'nun son açıkladığı verilere göre sosyal güvenlik şemsiyesi dışında olanlardan GSS kapsamında tescili yapılan kişi sayısının 8,9 milyon olduğu belirtti. Doğan, bunların 2 milyonunun primlerini kendi ödediğini 6,8 milyonunun ise primlerinin devlet tarafından karşılandığını söyledi.

İLGİLİ HABER Yabancı para fon ve faiz gelirlerine vergi hazırlığı TBMM'ye sunulan yeni torba yasa teklifiyle yabancı para fon ve faiz gelirlerinde uygulanan vergi oranlarının yüzde 40'a kadar çıkarabilmesi konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yetki verilecek. Peki, yeni teklif ne anlama geliyor? İşte uzman yorumu..
REKLAMI KAPAT X