HSBC, Merkez Bankası’na yönelik faiz tahmininde revizyona gitti

Okuma Süresi: 1 Dakika
HSBC, Merkez Bankası’na yönelik faiz tahmininde revizyona gitti
Doviz.com
19.09.2023 10:43

HSBC, Türkiye'de politika faizi için yıl sonu tahminini yüzde 30'dan yüzde 32,5 seviyesine yükseltti. Banka stratejistlerinin 2023 büyüme beklentisi ise yüzde 4,4 seviyesinde sabit tutuldu.

Ekonomi yönetiminden gelen son mesajlar yabancı yatırımcıların para politikası patikasına ilişkin beklentilerinde revizyonlara yol açtı. Son olarak HSBC'de yıl sonu politika faizi beklentisinde ılımlı bir revizyon yaptı.

HSBC CEEMEA Ekonomisti Melis Metiner'in hazırladığı raporda bankanın beklentisi yüzde 30'dan yüzde 32,5 seviyesine çıkarıldı.

Raporda Türkiye'nin yakın vadeli görünümünün son dört ayda önemli ölçüde iyileştiği, Merkez Bankası'ndaki yeni ekibin para ve makro ihtiyati politikaları sıkılaştırdığı ve daha önce uygulamaya konulan bazı düzenleyici tedbirleri gevşetmeye başladığı vurgulandı.

Temmuz ayında hükümetin büyük kısmı depremin yeniden inşasına yönelik olmak üzere artan harcamaları finanse etmek için katma değer, özel tüketim, gelir ve kurumlar vergisi oranlarında artış kararı aldığına dikkat çeken banka sonuç olarak bütçenin temmuz ve ağustos aylarında fazla verdiğini ve 12 aylık kümülatif açığın GSYH'nin yüzde 3'ünün altına indiğini hatırlattı.

Bankanın raporunda yeni ekonomi yönetiminin de, her fırsatta politika yapımının ileriye dönük olarak daha rasyonel, şeffaf ve kurallara dayalı hale geleceğini vurguladığının altı çizildi.

İLGİLİ HABER Merkez Bankası eylül ayı faiz kararını ne zaman açıklayacak?: Ekonomistlerin beklentisi ne yönde? Reuters tarafından gerçekleştirilen ankete katılan ekonomistler, TCMB’nin eylül ayı PPK toplantısında yüzde 25 seviyesindeki politika faizinde artışa gitmesine kesin gözüyle bakıyor.
Etiketler: HSBC GSYH TCMB faiz
REKLAMI KAPAT X