İletişim Başkanlığı’ndan “uyku apnesi tanısı konan kişilerin ehliyet alamayacağı” iddialarına yanıt

Okuma Süresi: 2 Dakika
İletişim Başkanlığı’ndan “uyku apnesi tanısı konan kişilerin ehliyet alamayacağı” iddialarına yanıt
Doviz.com
25.04.2024 12:11

Karayolları Trafik Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikle uyku apnesi tanısı konan kişilerin artık ehliyet alamayacağı ve yenileyemeyeceğine yönelik iddiaların ardından yürürlükte olan yönetmeliğin 7. maddesini hatırlatan İletişim Başkanlığı "Bazı basın yayın organlarında yer alan haberler manipülasyon içermektedir. Yönetmelikte güncel bir değişiklik söz konusu değildir" açıklamasında bulundu.

Karayolları Trafik Yönetmeliği'nde sürücü ve sürücü adaylarını yakından ilgilendiren bir değişikliğe gidildiği ve uyku apnesi tanısı konan kişilerin, ehliyet alamayacağı veya mevcut ehliyetlerini yenileyemeyecekleri iddia edildi.

Bazı basın yayın organlarında yer alan "uyku apnesi" iddiası, kamuoyunda geniş yankı uyandırırken, söz konusu haberlere İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi'nden yalanlama geldi.

"İddialar manipülasyon içermektedir"

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi'nden yapılan açıklamada "'Karayolları Trafik Yönetmeliği'nde önemli bir değişiklik yapıldı. Uyku apnesi tanısı konan kişiler ehliyet alamayacak veya ehliyetlerini yenileyemeyecek' iddiası manipülasyon içermektedir.

Sürücü adayları ve sürücülerde aranacak sağlık şartları ile muayenelerine dair usul ve esaslar; Sürücü Adayları Ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları İle Muayenelerine Dair Yönetmelik kapsamında belirlenmiştir.

"Yönetmelikte güncel bir değişiklik söz konusu değildir"

Yürürlükte olan yönetmeliğin 7. maddesi kapsamında; ağır derecede veya orta derecede uyku apnesi olanlar ile birlikte gündüz uyuklama hali tespit edilenler kişilerin tedavi görmeden sürücü belgesi alamayacakları, ancak uyku apnesinin kontrol altına alındığı veya tedavi edildiği; doktor heyeti tarafından tespit edilen kişilere sürücü belgesi verilebileceği açıkça belirtilmiştir. Yönetmelikte güncel bir değişiklik söz konusu değildir."

İLGİLİ HABER Gaye Erkan'ın faiz artırımı nedeniyle görevden alındığı iddiası yalanlandı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, eski Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın faizi yüzde 60'a çıkarmak istediği için görevden alındığı iddilarını yalanladı.

 

REKLAMI KAPAT X