İsrailli 300 ekonomistten "acil eylem planı" çağrısı

Okuma Süresi: 1 Dakika
 İsrailli 300 ekonomistten
Doviz.com
30.10.2023 16:19

İsrailli 300 ekonomist, ülke ekonomisinin acil eylem planı gerektiren zor bir dönemden geçtiği konusunda Başbakan Binyamin Netanyahu ile Maliye Bakanı Bezalel Smotrich'i uyardı.

İsrail'de yayınlanan Yediot Ahronot gazetesine göre, aralarında eski İsrail Merkez Bankası Başkanı, eski banka denetçileri, Nobel ödüllü profesör, Maliye Bakanlığı eski üst düzey yetkililerinin yer aldığı 300 ekonomist Netanyahu ile Smotrich'e ekonominin durumuna ilişkin mesaj gönderdi.

Yetkililerin, ülke ekonomisinin karşı karşıya olduğu krizin boyutunun farkında olmadıklarını vurgulayan ekonomistler, "İsrail ekonomisi zor bir dönemle karşı karşıya. Büyük hasarı önlemek için derhal önlemler alınması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Savaş için gerekli olmayan tüm faaliyetlerin finansmanının derhal durdurulmasına, ekonominin yeniden inşa edilmesine ihtiyaç duyulduğu kaydedilen mesajda, mevcut tasarrufların İsrail ekonomisine zarar vereceği, farklı tasarrufların gerektiği aktarıldı.

Konuyla ilgili mesajda ise şu ifadelere yer verildi:

"İsrail devletinin aldığı ağır darbe, ulusal öncelikler sıralamasında köklü bir değişikliği, bütçenin savaşın zararlarını gidermek, mağdurlara yardım etmek ve ekonomiyi canlandırmak için aktarılmasını gerektiriyor."

Savaştan sonra harcamaların on milyarlarca şekeli bulabileceği aktarılan mesajda, Başbakan ve Maliye Bakanı, 2023 bütçesindeki tüm harcama kalemlerini bir an önce gözden geçirmeye çağrıldı.

İsrail Maliye Bakanlığı, dün saldırılardan etkilenen işverenler ve işçiler için yeni bir yardım planı yayımlamıştı.

İLGİLİ HABER İsrail Merkez Bankası’ndan piyasalara 30 milyar dolarlık müdahale İsrail ve Filistin arasında yaşanan gerginliğin ardından İsrail para birimi şekel yaklaşık yüzde 2 değer kaybetti. Bu gelişmenin ardından harekete geçen İsrail Merkez Bankası ise kurdaki oynaklığa müdahale etmek için 30 milyar dolarlık döviz satış programı açıkladı.
REKLAMI KAPAT X