İstanbul’da ekmek fiyatlarına "tarife zammı"

Okuma Süresi: 1 Dakika
İstanbul’da ekmek fiyatlarına
Doviz.com
10.08.2023 21:07

İTO'ya bağlı fırınlarda 200 gram ekmeğin fiyatı 6,5 TL'ye yükseltildi. Böylelikle 1 kilogram ekmek fiyatı yüzde 30 artırılmış oldu.

İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) ağustos ayı meclis toplantısında ekmek fiyat tarifelerinin belirlenmesi için bir oylama yapıldı.

Oylama sonucunda, İstanbul'da “1 kilogram ekmek fiyatı azami 32,5 TL'yi geçmemek kaydıyla 200 gram ekmek için 6,5 TL olacak” şeklinde hazırlanan Azami Ekmek Fiyat Tarifesi kabul edildi.

Böylelikle, 1 kilogram ekmek fiyatı yüzde 30 artırılmış oldu.

Azami Ekmek Fiyat Tarifesi en son İTO’nun Aralık 2022 yılında gerçekleştirdiği İş Programı ve Bütçe Görüşmeleri toplantısında artırılmıştı.

Oylama sonucunda İstanbul'da “1 kilogram ekmek fiyatı azami 25 TL'yi geçmemek kaydıyla 200 gram ekmek için 5 TL olacak” şeklinde hazırlanan Azami Ekmek Fiyat Tarifesi kabul edilmişti.

İTO üyesi fırınların ekmek fiyatı da 200 gram ekmek için 5 liraydı.

İLGİLİ HABER İstanbul'da ekmek fiyatlarına yönelik karmaşa: İlçeden ilçeye fiyatlar değişiyor İstanbul Valiliği, 8 Temmuz'da 200 gramlık ekmeğin fiyatına zam gelmediğini ve 5 liradan satılması gerektiğini açıklayarak, farklı fiyatta satış yapan fırınlara ceza kesildiğini belirtti. Ancak farklı ilçelerdeki fırınlarda ekmek 6 TL ve 8 TL arasındaki fiyatlardan satılmaya başlandı.
REKLAMI KAPAT X