Japonya'dan 17 yıl sonra ilk faiz artırım kararı

Okuma Süresi: 1 Dakika
Japonya'dan 17 yıl sonra ilk faiz artırım kararı
Doviz.com
19.03.2024 09:11

Japonya Merkez Bankası (BOJ), 2016'da başladığı negatif faiz politikasını sonlandırarak, politika faizinde 17 yıl sonra ilk artışa gitti.

Japonya Merkez Bankası (BOJ) 2007'den bu yana ilk kez faiz oranlarını artırdı ve bu yıl güçlü ücret artışlarının ilk işaretleri üzerine dünyanın son negatif faiz rejimine son verdi.

BOJ, iki günlük politika toplantısının sonunda yaptığı açıklamaya göre, kısa vadeli faiz oranlarını eksi yüzde 0,1'den yüzde 0 ila yüzde 0,1 civarına yükseltti. Japonya'nın negatif faiz rejimi 2016'dan beri yürürlükteydi.

BOJ ayrıca merkez bankasının gerektiğinde tahvil alıp satarak uzun vadeli faiz oranlarını hedeflemek için kullandığı 10 yıllık Japon devlet tahvillerine yönelik radikal getiri eğrisi kontrol politikasının da kaldırıldığını duyurdu.

BOJ, borsada işlem gören fonların ve Japonya gayrimenkul yatırım ortaklıklarının (J-REITS) alımlarını durduracağını ve şirket tahvili alımlarını yavaş yavaş azaltacağını da belirterek, bu uygulamayı yaklaşık bir yıl içinde durdurmayı hedeflediğini söyledi.

REKLAMI KAPAT X