Kabine bugün toplanıyor: Gündemde hangi başlıklar olacak?

Okuma Süresi: 1 Dakika
Kabine bugün toplanıyor: Gündemde hangi başlıklar olacak?
Doviz.com
16.04.2024 10:16

Bu yılın 4. kabine toplantısı bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılacak. Peki, gündemde hangi başlıklar olacak? İşte detaylar..

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, yaklaşık bir buçuk aylık aranın ardından yerel seçimlerden sonra ilk kez bugün yoğun bir gündemle toplanacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığında gerçekleştirilecek toplantının en sıcak başlığı ise İran-İsrail gerilimi olacak.

Bu kapsamda, toplantıda İran'ın İsrail adımı sonrasında bölgede daha da yükselen tansiyonun düşürülmesi için yürütülen diplomasi trafiğine ilişkin değerlendirme yapılacak ve bölgedeki durumun Türkiye'ye yönelik güvenlik tehditleri üzerinde durulacak.

Ayrıca Gazze'de acil ateşkesin sağlanması ve Filistinlilere insani yardımların kesintisiz ulaştırılması için atılacak adımlar konuşulacak.

Terör operasyonları ele alınacak

Toplantının bir diğer konusu Türkiye'nin sınır ötesindeki terörle mücadele operasyonları olacak. Suriye ve Irak'ın kuzeyindeki terör hedeflerinin yok edilmesi için devam eden operasyonlar Kabine'de ele alınacak. Erdoğan'ın bu ay içinde Irak'ın başkenti Bağdat'a yapacağı resmi ziyaretin hazırlıkları da bu toplantıda konuşulacak.

Beştepe'de ekonomi gündemi

Kabine toplantısında Orta Vadeli Program ve 12'nci Kalkınma Planı çerçevesinde uygulanan ekonomi programındaki son durum da değerlendirilecek.

Öte yandan, programın temel hedefi olan enflasyonu kalıcı olarak düşürmeye yönelik alınabilecek ilave tedbirler görüşülecek.

İLGİLİ HABER Erdoğan: Çalışan ve emeklilerimizin gelirini artıracağız Kabine toplantısı bu akşam 2 haftalık aranın sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.
REKLAMI KAPAT X