Kerim Rota: MB yetkilisi, sözlü talimat ile bankalara 'döviz satmamalarını' söyledi

Okuma Süresi: 1 Dakika
Kerim Rota: MB yetkilisi, sözlü talimat ile bankalara 'döviz satmamalarını' söyledi
Doviz.com
11.05.2023 13:57

Gelecek Partisi Ekonomi Politikaları Başkanı Kerim Rota, bir TCMB Başkan Yardımcısı'nın 'sözlü' talimat ile bankalara perşembe ve cuma günü KKM dönüşleri ve bireysel müşteriler dışında döviz satmamalarını söylediğini aktardı.

Kerim Rota, Twitter paylaşımında konuyla ilgili şunları kaydetti:

"Bankalara bir TCMB Başkan Yardımcısı'nın "sözlü" talimatı ile perşembe ve cuma günü KKM dönüşleri ve bireysel müşteriler dışında kimseye döviz satmamaları söylendi. Bugün firmalar hiçbir şekilde döviz satın alamıyorlar.

Bu nedenle bugün ve yarın ithalat ödemesi olan firmalar bu ödemelerini yapamaz hale düşüyorlar. Ülkemizi böylesi itibarsız duruma düşürenlerin sorumluluğunun mutlaka kayda geçirilmesi gerekiyor.

Ekonomi yönetimi ve bürokratları yanlış politikalar nedeniyle ortaya çıkan ödemeler dengesi krizini seçim sonrasına ertelemek için artık günü birlik yasaklardan medet umar haldeler.

Tek amaçları da seçime kadar iktidar partisine destek vermek. Bu uğurda enflasyonun vatandaşları ezmesi, rezervlerimizin erimesi, gelir ve servet dağılımının daha da bozulması onlar için önemli değil.

Muhtemeldir ki 15 Mayıs sabahı iktidar partisi seçimi kaybedince kurların nereye gideceği, ödemeler dengesinin nasıl sağlanacağı da umurlarında olmayacak.

Bağlılıkları ve uygulamaları ülkemiz yerine bir siyasi partiye olan bürokratlara hukuk içerisinde yaptıklarının hesabını soracağız."

Kaynak: Kerim Rota - Twitter

REKLAMI KAPAT X