Kiralardaki yüzde 25 sınırlaması uzatılacak mı?: Bakan Tunç açıkladı

Okuma Süresi: 2 Dakika
Kiralardaki yüzde 25 sınırlaması uzatılacak mı?: Bakan Tunç açıkladı
Doviz.com
25.02.2024 13:40

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, katıldığı canlı yayın programında, kiralardaki yüzde 25 sınırlamasının artık sürmesine gerek kalmadığını düşündüğünü söyledi.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, kiralarda fahiş artışın önüne geçmek için uygulanan yüzde 25 sınırlamasıyla ilgili açıklamada bulundu.

Temmuzda dolacak uygulamayla ilgili Bakan Tunç, "1 Eylül’den itibaren kira davalarında arabuluculuk dönemini başlattık. Yüzde 25 kira artışı durumunun sürmesine gerek kalmayacak" dedi.

Bakan Tunç, kira artışında uygulanan yüzde 25 sınırlamasıyla ilgili olarak ayrıca şunları söyledi:

"Kiralarda fahiş kira artışı nedeniyle mağduriyet oluşmaması için TBMM’de yüzde 25’le sınırlandırıldı. Sonrasında yine bu artışla ilgili endişeler devam etti ve 1 yıl daha uzatıldı. Temmuz itibarıyla sona ermiş olacak tabii bir anda fahiş artış olmaması için kanun koyucunun takdiri söz konusu oldu. Kiracıların mağdur olmaması adına Meclisimiz böyle bir karar verdi. Eski kiracıların kiralarla ilgili elbette serzenişleri oldu. Bir takım sorular yaşandı. 1 Eylül’den itibaren kira davalarında arabuluculuk dönemini başlattık. Yüzde 25 kira artışı durumunun sürmesine gerek kalmayacak.

129 bin kişi arabulucuya gitti

Kira uyuşmazlıklarıyla ilgili arabulucularımıza Türkiye genelinde 129 bin 259 başvuru var. Eğer arabulucu zorunlu olmasaydı bunların hepsi davaya intikal edecekti, bu rakamdan 69 bin 239'u anlaşmayla çözümlendi. Bu durum, iki taraflı düşündüğümüzde 140 bin kişinin adliyeye gitmemesi demek. Böylelikle bu konudaki tartışmalar da ciddi şekilde düştü."

İLGİLİ HABER Arabuluculukta tarife güncellendi: Kira uyuşmazlıklarında ne kadar ücret ödenecek? Özel hukuk uyuşmazlıklarının çözümündeki arabuluculuk faaliyetlerleri için 2024'te yapılacak ödemelere ilişkin asgari ücret tarifesi belli oldu.
İLGİLİ HABER Çalışma saatleri kısalacak mı?: Bakan Işıkhan'dan uyarı Çalışma saatlerinin kısalacağına ilişkin tartışmalarla ilgili uyarılarda bulunan Bakan Vedat Işıkhan, "Bakanlık tarafından bir açıklama gelmediği sürece kamuoyunda yer alan haberleri dikkate almayın" dedi.
REKLAMI KAPAT X