Kredi faizlerinde sert yükseliş: Örnek konut kredisi hesaplaması

Okuma Süresi: 2 Dakika
Kredi faizlerinde sert yükseliş: Örnek konut kredisi hesaplaması
Doviz.com
26.03.2024 15:49

Bankalar, yeni haftaya tüm kredi kanallarında faiz artışı ile başladı. İhtiyaç kredisi faizleri 200 baz puana kadar yükselirken ticari kredi faizleri de yüzde 75'e dayandı. Peki, faizlerin arttığı bu dönemde konut kredilerinde son durum ne? İşte detaylar..

Merkez Bankası'nın sürpriz faiz kararının piyasalara yansımaları sürüyor.

Sürpriz kararın ardından bankalar da yeni haftaya tüm kredi kanallarında faiz artışıyla başladı.

Bankalar ihtiyaç kredi faizlerini 40-200 baz puan arasında yükseltirken, ticari kredi faizlerinde de 700 baz puanlık artırımlar gerçekleşti. Bu artışlar sonrasında ihtiyaç kredisinde aylık yüzde 6 seviyelerine, ticari kredi faizinde ise yıllık yüzde 59-75 seviyelerine çıkıldı.

Bankacılık sektörü kaynaklarının verdiği bilgiye göre bazı bankalarda yüzde 52 seviyesinde olan ticari kredi faizi yeni haftaya yüzde 59 seviyesinden başladı. Bu 7 puanlık artış neredeyse bir haftada ticari kredi faizinin yüzde 13,5 artışa uğradığını gösterdi.

Bazı bankaların internet sitelerinde yer alan bilgilere göre ise ticari kredi faizinde yüzde 75’e kadar çıkan oranlar göze çarptı. Bankacılık sektörü kaynakları ise ortalamada yüzde 59-65 arasında ticari kredi faizlerinin oluştuğunu bildirdi.

Bankacılık sektörü kaynaklarının verdiği bilgiye göre ayrıca bankalarda üst yönetimlerinin uyguladığı kısıtlar da bulunuyor.

Bazı bankalarda 500 bin-1 milyon TL arası ticari kredi talepleri banka üst yönetimine sorulmadan onaylanamazken, en fazla 200-300 bin lira seviyesinde kredilere şubeler karar verebiliyor.

Örnek konut kredisi hesaplaması

Konut kredilerinde ise 60 ay vadede de en düşük oran 2,95 olarak gerçekleşiyor. 500 bin TL kredi için aylık taksitler 17 bin 873 TL olarak ödeniyor. Toplam geri ödeme ise 1 milyon 90 bin TL’yi buluyor.

10 yıllık kredilerde en uygun faiz hesaplamasında ise 500 bin TL için toplamda 1 milyon 832 bin TL ödeme gerçekleştiriliyor.

İLGİLİ HABER Konut satışları son 8 yılın en düşük seviyesine indi GYODER raporuna göre Türkiye’de konut satışları bir önceki yıla göre yüzde 17,5 düşüşle son 8 yılın en düşük seviyesine indi.
REKLAMI KAPAT X