Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini açıkladı

Okuma Süresi: 2 Dakika
Doviz.com
26.01.2023 10:40

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, yılın ilk enflasyon raporunun tanıtımı amacıyla düzenlenen bilgilendirme toplantısında yıl sonu enflasyon tahminlerini paylaştı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, yılın ilk Enflasyon Raporu toplantısında sunum gerçekleştirdi.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, 2023 yılının sonu için enflasyon tahminini değiştirmediklerini açıklayarak, yıl sonu enflasyon tahminlerinin yüzde 22,3 olduğunu söyledi. 

Merkez Bankası'nın 2024 yılının sonu için enflasyon tahmini de yüzde 8,8 seviyesinde sabit kaldı.

Şahap Kavcıoğlu, enerji ve emtia fiyatlarında yaşanan artışa da dikkat çekti. Enerji fiyatlarında son dönemlerde gerilemeler yaşandığını belirten Kavcıoğlu, bu yıl için enflasyon beklentilerinin hem Türkiye'de hem de dünyada aşağı yönlü güncellendiğini söyledi. 

Kavcıoğlu, "2022 yılında iktisadi faaliyete ilişkin veriler, öngörülenden daha iyi gerçekleşmiştir. 2023 yılına ilişkin büyüme tahminleri birçok ülkede kasım ayından beri yukarı yönlü güncellenmektedir" dedi.

"Enerji ithalatının milli gelir içerisindeki payı yüzde 11'e çıktı"

Kavcıoğlu, net ihracatın 7 çeyrek boyunca büyümeye aralıksız katkı sağladığını ve ticari kredilerin üretim ile yatırımlara yönelik kullandırılmasının desteklendiğini ifade etti. Kavcıoğlu,"İktisadi faaliyette dış talep kaynaklı ivme kaybına rağmen öngörülü şekilde aldığımız tedbirlerle işgücü piyasası sağlıklı gelişimini sürdürmektedir" ifadelerini kullandı. Kavcıoğlu, istihdam edilen kişi sayısının pandemi dönemine kıyasla 4,9 milyon kişi arttığına değindi. 

TCMB Başkanı, enerji fiyatları dışarıda bırakıldığında Türkiye'nin 2022 yılını cari fazla vererek kapattığını söyledi. Kavcıoğlu, "Enerji ithalatının milli gelir içerisindeki payının tarihi rekor seviye olan yüzde 11 düzeyine çıktı" bilgisini verdi. Şahap Kavcıoğlu, turizmin cari dengeye ciddi bir katkı sağladığını da sözlerine ekledi. 

"Aylık enflasyon, tarihi ortamalara yakınsıyor"

Kavcıoğlu, yıllık enflasyonda yaşanan düşüşü hatırlatarak "Ekim ayından itibaren üretici fiyatları yıllık artış oranları sert bir düşüş sergilemiştir. Önümüzdeki dönemde enflasyondaki düşüş ile birlikte fiyatlama davranışlarının da ekonomik temellerle uyumlu hale geldiğini göreceğiz" diye konuştu. Kavcıoğlu, "Aylık enflasyon tarihi ortamalara yakınsıyor" değerlendirmesini yaptı.

Enflasyon tahminleri

Merkez Bankası, bu yıl ve gelecek yıla ilişkin enflasyon tahminlerini değiştirmedi. Kavcıoğlu, 2023 yıl sonu enflasyon tahmininin yüzde 22,3, 2024 yıl sonu enflasyon tahmininin ise yüzde 8,8 olduğunu bildirdi.

Gıda enflasyonu beklentisi de değiştirilmeyerek yüzde 22 olarak açıklandı.

Kavcıoğlu, TL mevduat oranının yüzde 55,1 seviyesine yükseldiğini belirterek mevduatta liralaşma hedefinin yılın ilk yarısı için yüzde 60 olduğunu yineledi.

TCMB'nin geçen yılın son Enflasyon Raporu'nda, enflasyonun 2023 sonunda orta noktası yüzde 22,3 olmak üzere, yüzde 17,7 ile yüzde 26,9 aralığında gerçekleşeceği öngörülmüştü.

BM ise Türkiye'de 2023 sonunda enflasyonun yüzde 42,4 olacağını öngörmüştü.

Etiketler: TCMB enflasyon
REKLAMI KAPAT X