Merkez’in kritik kararı öncesi kredi faizlerinde son durum

Okuma Süresi: 3 Dakika
Merkez’in kritik kararı öncesi kredi faizlerinde son durum
Doviz.com
17.07.2023 12:41

Merkez Bankası verilerine göre, 7 Temmuz haftası itibarıyla kurumsal kredi kartı ve kredili mevduat hesabı hariç TL cinsi ticari kredi faizleri yüzde 25,23’e yükseldi.

Merkez Bankası’nın 22 Haziran toplantısı sonrası iki haftada TL cinsi ticari kredi faizindeki artış 10,13 puan olurken, ihtiyaç kredi faizi ise 7 Temmuz haftasında yüzde 47,95’e çıktı.

PPK toplantısından sonraki iki haftada ihtiyaç kredi faizindeki artış da 6,43 puana ulaştı. İhtiyaç kredi faizi en son bu seviyeyi 6 Haziran 2003 haftasında yüzde 48,35 ile görmüştü. TL cinsi ticari kredi faizi de 46 haftanın zirvesine çıktı.

Referans faiz oranı yükselmişti

Ekonomim’den Şebnem Turhan’ın haberine göre, Merkez Bankası’nın yüksek enflasyon ortamında politika faizini düşük tutma politikası uzun bir sürenin ardından haziran ayı Para Politikası Kurulu toplantısındaki artışla değiştirildi.

PPK’dan 6,5 puanlık artış çıktı ve politika faizi yüzde 15’e çekildi. Bu artış Merkez Bankası’nın referans faiz oranını yükselttiği için ticari ve ihtiyaç kredi faizinde bankaların adım atmasına neden oldu. Bu arada yüksek mevduat faizleri nedeniyle zaten ihtiyaç kredi faizleri bir süredir artıyordu.

PPK sonrası yıllık bileşik referans faiz oranı ise yüzde 17,86’ya geldi. Regülasyonlar nedeniyle ihtiyaç ve ticari kredide referans faiz oranının belli limitleri aşıldığında menkul kıymet alım zorunluluğu bulunuyor.

Bir haftada yükseliş 7 puan

Merkez Bankası verilerine göre 7 Temmuz haftası itibarıyla TL ticari kredi faizi yüzde 24,45’e çıktı. Bu artış ise PPK sonrası iki haftada 9,1 puanlık yükseliş yaşandığına işaret etti.

Kurumsal kredi kartı ve kredili mevduat hesabı hariç TL cinsi ticari kredi faizi ise yüzde 25,23’e yükseldi. TL cinsi ticari kredi faizleri 7 Temmuz’da bir önceki haftaya göre ise 7 puan arttı.

30 Haziran haftasında kurumsal kredi kartı ve KMH hariç TL cinsi ticari kredi faizi yüzde 18,39 seviyesinde bulunuyordu. Yüzde 25,23 seviyesi 46 haftanın en yüksek TL cinsi ticari kredi faizine ulaşıldığını gösteriyor.

Taşıt ve konut kredi faizleri de arttı

Taşıt ve konut kredi faizleri de arttı. Taşıt kredi faizleri PPK sonrası iki haftada 7,2 puan, bir haftada da 5 puan artarak yüzde 41,22’ye çıktı. Konut kredi faizleri de iki haftada 4,32 puan, 1 haftada 3,85 puan artarak yüzde 28,3 seviyesine geldi.

Merkez Bankası verileri tüketici kredi büyümesi seçim sonrasındaki ivme kaybını devam ettiriyor. Kamu bankalarında tüketici kredi büyümesi yüzde 28,4, özel bankalarda ise yüzde 48,3 oldu. Toplam sektörde tüketici kredi büyümesi 13 haftalık yıllıklandırılmış olarak yüzde 40 seviyesinde kaldı.

Merkez Bankası’nın faiz kararı ne olacak?

Merkez Bankası bu hafta perşembe günü temmuz ayı Para Politikası Kurulu kararını açıklayacak. 22 Haziran PPK’sında politika faizi 6,5 puan artırılmış ve politika faizi yüzde 15’e yükseltilmişti.

AA Finans’ın beklenti anketine katılan ekonomistler de politika faizinin 500 baz puan artırılarak yüzde 20,00’ye çekileceğini tahmin ediyor.

Ekonomistlerin yıl sonu politika faizi beklentilerinin medyanı ise yüzde 28,50 oldu. Politika faizinde beklenen artışın yapılması durumunda ise Merkez Bankası referans faiz oranı yeniden yükselecek. İhtiyaç ve ticari kredi faizlerinde yükselişin devam etmesi de piyasanın beklentileri dahilinde bulunuyor.

REKLAMI KAPAT X