Motorine indirim geliyor

Okuma Süresi: 1 Dakika
Motorine indirim geliyor
Doviz.com
29.02.2024 10:39

Akaryakıta uygulanan son indirimlerin ardından yarından itibaren motorin fiyatlarında yeni bir indirim gerçekleşmesi bekleniyor. İşte beklenen indirim tutarı..

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz’ın rafineri marjlarında güncelleme yapılması çağrısı sonrasında benzinin litre fiyatı 76 kuruş, motorinin litre fiyatı ise 1 lira 10 kuruş gerilemişti.

Benzin ve motorin indiriminin ardından güncel akaryakıt pompa fiyatlarına göre İstanbul'da motorin litre fiyatı 42 liraya, benzinin litre fiyatı ise ortalama 40,46 liraya gerilemişti. (Diğer il, ilçe ve dağıtım şirketi bazlı güncel fiyatlar ise akaryakıt sekmemizde listeleniyor.)

Akaryakıtta gerçekleşen son indirimlerin ardından ise sektör temsilcilerinin aktardığına göre 1 Mart 2024 tarihinden itibaren (00.01) motorin grubuna 1 lira 35 kuruş indirim gelmesi bekleniyor.

Benzin ve LPG grubunda ise herhangi bir değişiklik beklenmiyor.

Akaryakıt fiyatları nasıl hesaplanıyor?

Türkiye'de benzin ve motorin fiyatları hesaplanırken; Gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç Rafineri satış fiyatı bulunuyor.

Gümrüksüz Rafineri Fiyatı hesaplanırken ise Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük Dolar kuru takip edilerek, belli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde ediliyor.

İLGİLİ HABER Rusya’dan akaryakıt ihracatına geçici yasak Rusya, artan talebi kontrol altına alabilmek için benzin ihracatını geçici olarak yasakladığını duyurdu.
İLGİLİ HABER Küba’da benzin fiyatlarına %500’lük zam hazırlığı ABD'nin ticari ambargosuyla karşı karşıya olan Küba'da 94 oktan benzin fiyatına yüzde 500 zam yapılacağı açıklandı.
REKLAMI KAPAT X