EPDK'den akaryakıt fiyatlarını düşürecek yeni adım

Okuma Süresi: 1 Dakika
EPDK'den akaryakıt fiyatlarını düşürecek yeni adım
Doviz.com
20.02.2024 14:08

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, bazı ülkelerin ham petrole yaptığı indirimlerin tüketiciye yansıtılmasını istedi. Bu çerçevede benzin ve motorinde 1 ila 1,5 TL düzeyinde indirim gerçekleşeceği bildirildi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), rafinerilere yazı göndererek bazı ülkelerin ham petrole yaptığı indirimlerin tüketiciye yansıtılmasını istedi.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz ise konuyla ilgili paylaşımında şunları kaydetti:

"Benzin ve motorin fiyatları serbest piyasada oluşuyor. Kurallar ve formül belli. EPDK olarak hem rafineri-dağıtıcı ve bayii gibi piyasa oyuncularının uygulamalarını hem de fiyat hareketlerini sıkı şekilde takip ediyoruz.

Özellikle bazı ülkelerden ithal edilen ham petrol ve işlenmiş ürünler rafineriler için önemli bir kar avantajina sebep oldu. Bunun tüketicilere de yansıtılması gerekiyor. Rafinerilerin gerekli adımı hızla atmasını ve marj oranını gönderdiğimiz yazı doğrultusunda güncellemesini bekliyoruz. Yapılacak güncelleme neticesinde benzin ve motorinde 1 ila 1,5 TL düzeyinde bir indirim olacaktır."

İLGİLİ HABER Motorine indirim geliyor Akaryakıtta uygulanan zamların ardından yarından itibaren motorin fiyatlarında indirim gerçekleşmesi bekleniyor. İşte beklenen indirim tutarı..
REKLAMI KAPAT X