Otomotivde zam dalgası: Egea, 1 milyon sınırını aştı

Okuma Süresi: 2 Dakika
Otomotivde zam dalgası: Egea, 1 milyon sınırını aştı
Doviz.com
10.06.2023 12:49

Otomotiv gazetecisi Emre Özpeynirci, araç piyasasına gelen son zamlar sonrasında Egea’nın 1 milyon sınırını aştığını duyurdu.

Buna göre Özpeynirci, Fiat Egea’nın en ucuz modelinin 559 bin 900 TL, en pahalı modelinin de 1 milyon 19 bin 900 TL’ye yükseldiğini ve fiyatların genel olarak yüzde 3 ila 6 arasında arttığını kaydetti.

Özpenirci ayrıca Renault, Peugeot, Opel, Citroen ve Nissan fiyatlarının henüz güncelleme aşamasında olduğunu söyledi.

Diğer marka ve modellerdeki artışlar ise şöyle aktarıldı:

Seat Ibıza, Leon, Arona yüzde 9-9,4

Kia Sportage yüzde 3,5,

Volkswagen Ticari yüzde 13.

İkinci el araçlarda bayrama kadar %6 artış bekleniyor

Döviz kurundaki hızlı yükseliş sıfır kilometre araçlarda yeni zam dalgası başlatırken, ikinci el otomobil piyasası da hareketlendi. Buna göre sektör temsilcileri, bayrama kadar kademeli olarak ikinci el otomobil fiyatlarında yüzde 6’ya varan artışlar olabileceğini söyledi.

Buna göre, döviz kurundaki yükselişin ikinci el otomobil piyasasına etkilerini değerlendiren Oto Merkezi CEO'su Muhammed Ali Karakaş, Kurban Bayramı’nın etkisi, yaz aylarına giriş, kiralama sezonunun açılması ve araç tedarikinde yaşanan problemlere paralel haziran ayının son haftasına kadar ikinci el otomobillerde yüzde 4 ila yüzde 6 arasında fiyat artışı öngördüklerini belirtti.

“Kurdaki yükseliş devam ederse satışlar askıya alınabilir”

Diğer yandan, döviz kurunun seyrine bağlı olarak araç satışında farklı eğilimler olabileceğine de işaret eden Muhammed Ali Karakaş, “Kurdaki hızlı yükseliş devam ederse birçok kişi araç satışını askıya alıp beklemeye geçebilir” dedi.

“Vergilerde çeşitli yöntem değişiklikleri bekliyoruz”

Ekonomideki yeni yol haritasının sektörün kaderini belirleyeceğini ifade eden Karakaş, “Hükümetin rasyonel ekonomi politikalarına dönüşü yabancı yatırımcı başta olmak üzere üretici olan markaları da Türkiye de yeni planlar yapmaya sevk edecek. Yeni ekonomi politikalarına dönüş, sürdürülebilirlik, piyasanın tekdüze olması gibi etkilerin minimum 3-4 ayda etkisini göstermesiyle vergide de çeşitli yöntem değişiklikleri bekliyoruz. Özellikle elektrik otomobili teşvike yönelik vergisel anlamda tüketiciye avantaj yaratacak hamlelerin sektörde geniş yankı uyandıracağı kesin. Bu bağlamda kur, faiz, enflasyon dengesinde piyasa kendi yolunu bularak bir fiyatlama yapacak” değerlendirmesinde bulundu.

İLGİLİ HABER "Otomobil, altın ve dövizden fazla kazandırdı" VavaCars Perakende Grup Başkanı Serdıl Gözelekli, tüketicilerin döviz ve altından daha çok kazançlı gördükleri otomobile yatırım yapmaya devam ettiğini söyledi.
REKLAMI KAPAT X