Özgür Özel, emekli maaşlarına ilişkin talebini açıkladı

Okuma Süresi: 1 Dakika
Özgür Özel, emekli maaşlarına ilişkin talebini açıkladı
Doviz.com
12.01.2024 12:18

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, geçmişte emekli maaşlarının asgari ücretin üzerinde olduğunu hatırlatarak gıda fiyatlarındaki artışla birlikte bugünkü şartlarda en düşük emekli maaşının en az asgari ücret seviyesine çıkarılması gerektiğini söyledi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Manisa’da muhtarlar ve sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle kahvaltıda bir araya geldi.

Konuşmasında emekli maaşlarının yetersizliğine de dikkat çeken Özel, "Bugün esnaf, içi, çalışanlar zor durumda emekliler ise perişan durumda. Gıda fiyatlarında artış yüzde 80,5. Oysa dünyada gıda fiyatlarında yüzde 10 düşüş yaşandı.

Yumurta yüzde 75 zamlandı diyen haklıdır. En düşük fiyatla yumurta yüzde 55 zamanlanmış. Turgutlu’da binlerce emekli 7 bin 500 TL emekli maaşı alıyor.

2002 yılında emekli maaşı asgari ücretin yüzde 50 üzerindeydi. Bugün emekli maaşının en düşüğünün 25 bin lira olması lazım. Eskiden emeli maaşları torunların okutulduğu bir seviyeden bugün karnını doyuramaz bir noktaya gelmiştir.

Emekliler hepsi ne CHP’li ne de İYİ Partilidir. Emekliler hepimizin minnet borçlu olduğu büyüklerimizdir. En düşük emekli maaşını en az asgari ücret seviyesine çıkarmak durumdayız. Bu çağrımı Turgutlu’dan Türkiye’ye yapıyorum" diye konuştu.

İLGİLİ HABER Emekliye ek zamda sona gelindi SSK ve Bağkur emekli zamlarında iyileştirme yapılmasına yönelik çalışmada sona gelindi. En düşük emekli aylığının yükseltilmesine yönelik farklı senaryoların yer aldığı çalışmanın Kabine toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulacağı bildirildi.
REKLAMI KAPAT X