Özgür Özel: Vergide adalet için 3 ekonomi kurmayımız Mehmet Şimşek ile görüşecek

Okuma Süresi: 1 Dakika
Özgür Özel: Vergide adalet için 3 ekonomi kurmayımız Mehmet Şimşek ile görüşecek
Doviz.com
12.06.2024 16:56

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile gerçekleştirdikleri dünkü görüşmenin ardından vergide adalet için partinin 3 ekonomi kurmayının Mehmet Şimşek ile bir araya geleceğini söyledi.

CHP lideri Özgür Özel, Amasya Belediye Başkanlığı’nı ziyaret etti.

Burada açıklamalarda bulunan Özel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile dün gerçekleştirdikleri görüşmeye ilişkin de paylaşımda bulundu.

Buna göre Özel, asgari ücrete enflasyon iyileştirmesi yapılması gerektiğini ve emekli aylıklarının asgari ücret seviyesine yükseltilmesi taleplerini Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ilettiklerini söyledi.

İLGİLİ HABER CHP'den asgari ücret ve emekli maaşı talebi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile CHP lideri Özgür Özel’in görüşmesinde, asgari ücrete temmuz ayında ara zam yapılması ve en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesine çıkarılması talebi gündeme getirildi. Ayrıca ekonomik beklentilerin karşılanması ve adaletli bir vergi sistemi için tüm partilerin katılımıyla Meclis'in çalıştırılması teklif edildi.

Özel, konuşmasında ayrıca şunları aktardı:

“Maliyetin altındaki 17 TL’lik çay fiyatının 25 TL’ye çıkarılması gerektiğini, 9,25 TL’lik buğday fiyatının 15 TL’ye çıkarılması gerektiğini Sayın Erdoğan’a ifade ettim. ‘Kaynak mı arıyorsunuz, kaynağı birlikte bulalım’ dedim.

Türkiye’de toplanan verginin çok büyük bir kısmı dolaylı vergilerden oluşuyor. Adaletli vergi tam tersi olmalıdır. Yüzde 90’ı kazananlar vermelidir. Yüzde 10 çalışanların maaşından gelir vergisi şeklinde kesilmelidir. Çok kazanandan çok, az kazanandan az, hiç kazanmayandan hiç vergi alınmamalıdır.

Biz adaletli bir vergi sistemi için Sayın Erdoğan’a dün teklifimizi sunduk. Partimizin üç değerli ekonomi kurmayı önümüzdeki günlerde Mehmet Şimşek’le bir araya gelecek vergide adalet önerimizi somutlaştıracak.”

REKLAMI KAPAT X