"Perşembe günü ciddi oranda faiz artışı olacak"

Okuma Süresi: 1 Dakika
Doviz.com
19.06.2023 10:55

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, perşembe günü açıklanacak faiz kararına yönelik, perşembe günü ciddi oranda bir faiz artışı beklediğini açıkladı. 

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Mehmet Şimşek'in Merkez Bankası ile atacağı adımları kabullendik" açıklamasıyla tartışılmaya başlanan piyasalardaki faiz artırımı beklentisini değerlendirdi.

İLGİLİ HABER Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan faiz artışı mesajı Cumhurbaşkanı Erdoğan, faiz artışına atıfta bulunarak "Hazine ve Maliye Bakanı'mızın adımlarını süratle, rahatlıkla Merkez Bankası'yla atmasını kabullendik. Enflasyonu tek haneye düşürme kararlılığımızı bildirdik" dedi.

Buna göre Selvi, "Perşembe günü faiz artırımı bekliyorum. Ayrıca hem bu ay hem de önümüzdeki ay ciddi bir faiz artırımı yapılması gerektiğine inanıyorum. Hatta piyasalara bir mesaj olması açısından önden yüklemeli bir faiz oranı da olabilir. Ama bir anda yüzde 20’leri, yüzde 25’leri öngörmüyorum" ifadesini kullandı.

Selvi ayrıca "Mehmet Şimşek’in zaman ve sabır telkin etmesinden ve yumuşak geçişten bunu anlıyorum. Perşembe günü ciddi oranda bir faiz artışı olacak. Böylece ulusal ve uluslararası piyasalara, reel ekonominin gereği neyse o yapılıyor mesajı verilecek. Ama piyasalara bir şok yaşatılmayacak diye düşünüyorum" değerlendirmesinde bulundu.

İLGİLİ HABER Reuters anketi sonuçlandı: TCMB politika faizini ne kadar artıracak? Reuters haber ajansının beklenti anketine göre, TCMB’nin 22 Haziran tarihinde gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizini 1,150 baz puan artırarak %20'ye yükseltmesi bekleniyor.
REKLAMI KAPAT X