Rusya’dan ilk sekiz ayda 23,5 milyar dolarlık bütçe açığı

Okuma Süresi: 1 Dakika
Rusya’dan ilk sekiz ayda 23,5 milyar dolarlık bütçe açığı
Doviz.com
08.09.2023 16:37

Rusya’nın bütçesi bu yılın ilk 8 ayında 2,3 trilyon ruble (yaklaşık 23,5 milyar dolar) açık verdi.

Rusya Maliye Bakanlığı’nca yayımlanan verilere göre, ülkenin bütçe gelirleri bu yılın ilk 8 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,5 azalarak 17 trilyon rubleye geriledi.

Söz konusu dönemde, bütçe giderleri ise yüzde 12 artarak 19,3 trilyon rubleye çıkarken, bütçe 2,3 trilyon ruble açık verdi.

Doğal gaz gelirleri ilk 8 ayda yüzde 38,2 geriledi

Ülkenin petrol ve doğal gaz gelirleri, bu yılın ilk 8 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 38,2 azalarak 4,8 trilyon rubleye gerilerken, petrol ve doğal gaz dışı gelirleri yüzde 24,2 artarak 12,1 trilyon rubleye yükseldi.

İLGİLİ HABER Rusya’nın petrol ve gaz gelirlerinde sert düşüş Rusya’nın petrol ve doğal gaz gelirleri, yılın ilk 8 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 38 azalarak 4,8 trilyon rubleye (yaklaşık 50 milyar dolar) geriledi.

Rusya Başbakanı Mihail Mişustin ise bugün yaptığı açıklamada, Rus ekonomisinin zorlu şartlara uyum sağlamaya başladığını ve bütçenin ağustosta 230 milyar ruble fazla verdiğini söyledi.

Rusya Maliye Bakanlığı tahminlerine göre, ülkenin yıl sonu itibarıyla 2,9 trilyon ruble bütçe açığı vermesi bekleniyor.

İLGİLİ HABER Rusya ile Suudi Arabistan’dan petrol görüşmesi Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, iki ülkenin gönüllü kesinti kararının ardından petrol piyasalarındaki gelişmeleri ele aldı.
REKLAMI KAPAT X