Selvi, ‘ekonomi çevreleriyle yaptığı görüşmeler’ sonucunda faiz öngörüsünü paylaştı

Okuma Süresi: 1 Dakika
Selvi, ‘ekonomi çevreleriyle yaptığı görüşmeler’ sonucunda faiz öngörüsünü paylaştı
Doviz.com
17.07.2023 10:04

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, ekonomi çevreleriyle yaptığı görüşmelere atıfta bulunarak, Merkez Bankası’nın temmuz ayında faizi yüzde 16,5-17 civarında tutacağını öne sürdü.

AA’nın faiz anketine katılan ekonomistler, Merkez Bankası’nın bu ay politika faizini 500 baz puan artırarak yüzde 20’ye yükseltmesini beklemişti.

İLGİLİ HABER Merkez Bankası'nın faiz kararına yönelik beklenti anketi sonuçlandı TCMB'nin Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına ilişkin AA Finans'ın beklenti anketine katılan ekonomistler, politika faizinin 500 baz puan artırılacağını tahmin etti.

Abdülkadir Selvi ise buna katılmadığını, bankanın faizi yüzde 16,50-17,00 civarında tutabileceğini savundu.

Selvi, ‘ekonomi çevreleriyle yaptığı görüşmeler’ sonucunda bu çıkarımı yaptığının altını çizerek, faiz artırımı konusunda şunları yazdı:

"Uzun tartışmaların ardından yeni bir PPK toplantısı daha geldi, çattı. Merkez Bankası yeni faiz kararını 20 Temmuz Perşembe saat 14:00’te açıklayacak. Piyasalarda genel beklenti faizlerin 500 baz puan daha artırılması yönünde. Ancak benim beklentim ve gördüğüm politika faizinin 20’ye ulaşmayacağı şeklinde.

Bu hafta ekonomi çevrelerinde yaptığım görüşmelerden böyle bir çıkarımım oluştu. Çok büyük bir sürpriz olmazsa faizin yüzde 16,50-17,00 civarında olabileceğini düşünüyorum. Ancak şunu unutmamak gerekiyor ki sonuçta her ay PPK toplanıyor ve ekonomideki gelişmeler, alınan kararların etkileri başta olmak üzere tüm veriler yeniden gözden geçiriliyor."

REKLAMI KAPAT X