Şimşek: Piyasa koşulları elverdiği ölçüde uluslararası rezerv birikimine devam edeceğiz

Okuma Süresi: 1 Dakika
Şimşek: Piyasa koşulları elverdiği ölçüde uluslararası rezerv birikimine devam edeceğiz
Doviz.com
06.10.2023 18:33

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 122 milyar dolar seviyesinde olan Merkez Bankası rezervlerine ilişkin açıklama yaparak “Piyasa koşulları elverdiği ölçüde uluslararası rezerv birikimine devam edeceğiz” dedi.

Bakan Şimşek, Londra’da gerçekleştirdiği yatırımcı görüşmelerinin ardından sosyal medya hesabından açıklamada bulundu.

Buna göre X hesabından açıklama yapan Şimşek, Londra temaslarıyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Piyasa koşulları elverdiği ölçüde uluslararası rezerv birikimine devam edeceğiz. 29 Eylül’de brüt döviz rezervleri haftalık 3,3 milyar dolar gerileyerek 122,2 milyar dolar oldu. Bu gelişmede altın fiyatları ile swap işlemlerinin etkili olduğu görülüyor. Söz konusu dönemde yurt içi swap stoku 2,2 milyar dolar azalırken, altın fiyatındaki gerilemenin etkisi ise 1,1 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmiştir.

Ülkemize ilave dış kaynak sağlamaya yönelik çalışmalarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz. Bu çerçevede Londra’da çok verimli toplantılar yaptık.”

İLGİLİ HABER Bakan Şimşek'ten Londra çıkartması: Yatırımcı görüşmelerinde sıradaki durak neresi? Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, gerçekleştirdiği uluslararası yatırımcı toplantılarının Londra durağında, toplam varlık büyüklüğü 75 trilyon doları aşan uluslararası varlık yönetim şirketleri, yatırım fonları, çok uluslu bankalar ve altyapı fonlarının yöneticileriyle bir araya geldi.
İLGİLİ HABER Dolar/TL'de kademeli yükseliş, yeni rekor getirdi Dolar/TL'de kademeli yükseliş, yeni rekorları da beraberinde getiriyor. Buna göre dolar kuru haftanın son işlem gününde gün içi rekor seviyesini 27,62’ye taşırken, euro kuru ise 29,12 bandından işlem görüyor.
REKLAMI KAPAT X