Türkiye'de restoran ve kafeleri kim dolduruyor?

Okuma Süresi: 3 Dakika
Türkiye'de restoran ve kafeleri kim dolduruyor?
Doviz.com
30.05.2024 14:19

Eski Hazine Müsteşarı Dr. Mahfi Eğilmez, kişisel bloğunda yer alan son yazısında "Türkiye'de kriz var mı?" sorusuna yanıt aradı. Buna göre Eğilmez, Arjantin kıyaslamasıyla birlikte Türkiye'de ekonomik kriz konusundaki ayrışmayı ortaya koydu.

Mahfi Eğilmez, 'Ne krizi?' başlıklı yazısında, Türkiye’de restoran ile kafelerin doluluğuna atıfta bulunarak ülkedeki ayrışmayı mercek altına aldı.

Buna göre Eğilmez’in konuyla ilgili paylaşımı şöyle oldu:

"Elimizdeki son gelir dağılımı verisi 2022 yılı verilerini kullanarak konuyu irdeleyen TÜİK’in 2023 Gelir Dağılımı İstatistikleri başlıklı raporunda yer alıyor. Bu rapordaki verilerden hareketle hazırladığım aşağıdaki tabloda nüfusun yüzde 20’lik bölümlerinin GSYH’den aldığı paylar yer alıyor:

Kaynak: Mahfi Eğilmez - Kendime Yazılar

Buna göre 2022 yılında 906 milyar dolar tutarındaki GSYH’nin yarısını (451 milyar dolar) nüfusun en yüksek gelir elde eden yüzde 20’si (17.055.991 kişi) paylaşıyor. Bu grupta kişi başına ortalama gelir 26.453 dolar.

Nüfusun geri kalan yüzde 80’i de 454,8 milyar doları paylaşıyor. Bu grupta kişi başına gelir ise 6.668 dolar. Nüfusun en düşük gelirli yüzde 20’sinin geliri ise 3.134 dolar.

En yüksek gelir elde eden 17,1 milyon kişi açısından ortada kriz yok

Nüfusun en yüksek gelir elde eden 17,1 milyon kişisi açısından ortada bir kriz yok. Sonraki yüzde 20’lik nüfusun durumu karışık ama genel olarak onların da daha üst gelirli olanları krizden çok fazla etkilenmiyor.

25 milyon kişi krizden geri kalan 60 milyon kişi kadar etkilenmiyor

Bu durumda karşımıza ilginç bir durum çıkıyor. Yaklaşık 25 milyon kişi krizden geri kalan 60 milyon kişi kadar etkilenmiyor. O restoranlarda, kafelerde, yollarda arabalarda gördüğümüz kişiler onlar. Ötekilerin de bir bölümü bu durumu geçici olarak görüp borçlanarak onlar gibi yaşamaya çalışıyor. Ama geri kalanlar tam anlamıyla krizde.

Arjantin’de de durum Türkiye’ye benziyor

Bizden biraz daha iyi durumda olsa da Arjantin’de de durum Türkiye’ye benziyor. 2022 verilerine göre Arjantin’de GSYH’nin (2022’de 631 milyar dolar) yüzde 47’si (297 milyar dolar) nüfusun (2022’de 46,2 milyon kişi) yüzde 20’si (9,2 milyon kişi) tarafından paylaşılıyor. Bu en zengin 9,2 milyon kişinin ortalama kişi başına geliri 32 bin dolar. Nüfusun geri kalan yüzde 80’i (37 milyon kişi) gelirin geri kalan 334 milyar dolarlık bölümünü paylaşıyor. Bunların kişi başına ortalama geliri de 9 bin dolar.

Türkiye’de Gini katsayısı 0,43, Arjantin’de 0,42... Görüleceği gibi iki ülke gelir dağılımı açısından birbirine oldukça benziyor. Arjantin’de de üst gelir grubundakiler restoranları, kafeleri, yolları dolduruyor, alt gelir grupları da geçinememekten şikâyet ediyor.

Özetle şunu söyleyebiliriz: Türkiye’de de Arjantin’de de kimilerine göre kriz var, kimilerine göre önemli bir durum yok. Hangi grupta olduğunuza göre bakış açınız ve düşük gelirli grupta yer alanlara karşı duyarlılığınıza göre yargınız değişiyor."

İLGİLİ HABER Bankacılar, ‘Arjantin'deki bankacılık sistemi nasıl işliyor?’ sorusuna yanıt arıyor İstanbul Portföy Stratejisti Güzem Yılmaz Ertem, Türkiye'nin önemli iki büyük bankasında birkaç gündür Arjantin örneğinin çalışıldığını belirterek, “bankalar ‘Arjantin'deki bankacılık sistemi nasıl işliyor?' sorusuna yanıt arıyor" dedi.
İLGİLİ HABER Bloomberg: Arjantin ve Türkiye, yüksek getirili tahvil arayan yatırımcıları cezbediyor Bloomberg haber ajansının aktardığına göre Türkiye ve Arjantin gibi yüksek enflasyona karşı ekonomi politikalarından değişikliğe giden ülkeler, küresel yatırımcılar tarafından yakından izleniyor.
REKLAMI KAPAT X