Yabancıların konut yatırımına yönelik iştahı arttı

Okuma Süresi: 2 Dakika
Yabancıların konut yatırımına yönelik iştahı arttı
Doviz.com
01.06.2023 13:53

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından seçim atmosferi ile durgunlaşan global yatırımcıların konut talebinde yeniden canlanma yaşandı.

Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Başkanı Faruk Akbal, seçim sonrası belirsizliklerin ortadan kalkması ile birlikte global yatırımcıların konut talebinde canlanma gözlendiğini belirterek, birkaç hafta içinde 1,5 milyar dolar değerindeki bekleyen talebin Türkiye’ye geleceğini tahmin ettiklerini söyledi.

Türkiye’de şubat başında Kahramanmaraş merkezli olarak gerçekleşen iki büyük depremin ardından seçim atmosferinin de etkisiyle durgunlaşan piyasaların seçim sonrası hareketlenmeye başladığını belirten Akbal, seçimin hemen ardından global yatırımcıya konut satışı gerçekleştiren şirketlerin mesailerinde yüzde 600’ü aşan canlanma olduğuna işaret etti.

Talep yeniden canlanıyor

Akbal, konuyla ilgili açıklamasında, “Bu sene ilk beş ay depremin ve seçimin gölgesinde geçti. İlk dört ayda ise geçen sene ilk dört aya kıyasla 7,308 adet daha az konut satıldı. Şimdi bu talep geri toplanacak. Önümüzdeki birkaç hafta içinde 1,5 milyar dolar değerindeki bekleyen talebin Türkiye’ye geleceğini tahmin ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Faruk Akbal ayrıca deprem ve seçimlerin etkisiyle beklemeye geçen talebin yeniden toparlanmasının yanı sıra; İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa gibi şehirlerin prim potansiyelinin Paris, Londra, Berlin gibi gelişmiş ülke şehirlere göre daha yüksek olmasının da Türkiye’ye artan ilgide etkili olduğunu belirtti.

TÜİK verilerine göre ise yabancılara konut satışı ocak-nisan döneminde yüzde 35,1 azalışla 13,483 adet olmuştu.

Tıklayın: Türk zenginler gayrimenkul yatırımında Londra'ya yöneldi

REKLAMI KAPAT X