Borsa ve kriptoya yönelik vergide beklentiler de şekillenmeye başladı

Okuma Süresi: 3 Dakika
Borsa ve kriptoya yönelik vergide beklentiler de şekillenmeye başladı
Doviz.com
05.06.2024 16:29

Hazine ve Maliye Bakanlığının Borsa İstanbul ve kripto para yatırımlarına yönelik vergisinde ilk tahminler açıklandı.

Bütçeyi sağlamlaştırmaya hedefleyen Hazine ve Maliye Bakanlığı bir yandan vergi kaçağını önlemeye çalışırken diğer yandan hiç vergi alınmayan bazı alanlara da dokunmaya çalışıyor.

HaberTürk’ten Rahim Ak’ın aktardığına göre Bakanlık, finans alanında son olarak kripto para yatırımlarına binde 4 oranında işlem vergisi getirmeye hazırlanıyor. İlgili habere göre Maliye ayrıca Borsa İstanbul yatırmalarında da yatırım tutarı üzerinden binde 2 oranında işlem vergisi almayı planlıyor. 

Rahim Ak'ın bakanlık kaynaklarına atıfta bulanarak kaleme aldığı yazısı ise şöyle:

"Bakanlıkta finans alanında son olarak kripto para yatırımlarına binde 4 oranında işlem vergisi getirilmesi konusunda fikir birliği sağlandı.

Bu vergi kişiler kripto yatırımı yapmak için bankalardan kripto para borsalarına para gönderilmesi esnasında stopaj olarak kesilecek. Kripto borsalara vergi getirilmesi gözleri Borsa İstanbul’a da çevirdi. Bakanlık kaynaklarından edindiğimiz bilgilere göre bakanlık şu anda Borsa İstanbul için de işlem vergisi üzerinde çalışma yapıyor.

Kripto yatırımlardaki gibi net olmamakla birlikte Maliye, Borsa İstanbul yatırmalarında da yatırım tutarı üzerinden binde 2 oranında işlem vergisi almayı planlıyor.

Gelir vergisi olmayacak

Ancak gelir vergisi gibi bir vergi olamayacak. Bakanlık sadece tebliğ değişikliği ile (çünkü yasada var) borsadan gelir vergisi alabileceği halde bunu düşünmüyor.

Geriye yürümeyecek

Diğer yandan yapılması düşünülen düzenleme, yani getirilmesi planlanan işlem vergisi kanun geriye yürütülemediği için şu andaki borsa yatırımlarını değil bundan sonrakileri kapsayacak."

Bakan Şimşek'ten ilk açıklama

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise konuyla ilgili paylaşımında kripto varlıklar ve hisse senedinde kazanca dayalı vergilendirme öngörülmediğini doğruladı.

Ankara’da YASED'in Küresel Yatırım Günleri programında Bloomberg’e açıklama yapan Şimşek “Hedefimiz vergide adalet ve etkinliği sağlamak vergilendirilmemiş hiçbir alan bırakmamaktır. Bu çerçevede üzerinde çalıştığımız vergi paketiyle ilgili bu aşamada söyleyeceğimiz tek şey; kripto varlıklar ve hisse senedinde kazanca dayalı bir vergi öngörmüyoruz” diye konuştu.

Şimşek vergiye ilişkin ayrıca “Çok sınırlı bir işlem vergisi gündemimizde” dedi. Bu gelişme ise oranın binde 2'den daha az olabileceği beklentilerini kuvvetlendirdi.

Piyasayı nasıl etkiler?

İstanbul Portföy Yönetici Ortağı Turgay Ozaner de Bloomberg HT ekranlarında hisse senetleri ve kripto varlıkların alım satımı üzerinden bir işlem vergisi alınması çalışmaları hakkında değerlendirmede bulundu.

Konuyla ilgili paylaşımında Ozaner, “İşlem vergisinin çok fazla değişiklik yaratmasını beklemiyorum. Gün içi işlemlerde bir azalma olur. Vergi veya stopaj gelirse o zaman daha sıkıntı olur diye düşünüyorum” dedi.

Yüksek hacimli algoritmik iş yapanlar için bu konunun sıkıntı olabileceğini vurgulayan Ozaner, “İşlem vergisi tamamen likiditeyi zorlar onun haricinde ilgiyi uzaklaştırmaz diye düşünüyorum.

Aksi yönde hisse senedi fonlarına gelecek bir vergi; gelir vergisi, 'az tuttun daha çok vergi vereceksin, çok tuttun daha az vergi vereceksin' gibi vergi türleri yüksek faiz ortamında hisse senedi piyasasından bir çıkışa sebep olabilir” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABER Hazine’den borsa ve kripto kazançlarına vergi hazırlığı Hazine ve Maliye Bakanlığının borsa yatırımları ve kripto varlıklardan elde edilenler dahil finansal faaliyetlerin vergilendirilmesine yönelik bir çalışma sürdürdüğü bildirildi.
REKLAMI KAPAT X