Hazine’den borsa ve kripto kazançlarına vergi hazırlığı

Okuma Süresi: 2 Dakika
Hazine’den borsa ve kripto kazançlarına vergi hazırlığı
Doviz.com
05.06.2024 09:01

Hazine ve Maliye Bakanlığının borsa yatırımları ve kripto varlıklardan elde edilenler dahil finansal faaliyetlerin vergilendirilmesine yönelik bir çalışma sürdürdüğü bildirildi.

Konuyla ilgili bilgi sahibi yetkililerin Bloomberg’e verdiği bilgiye göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı, borsa yatırımlarından ve kripto varlıklardan elde edilenler de dahil olmak üzere finansal faaliyetlerin vergilendirilmesine yönelik yeni bir çalışma sürdürüyor.

Yetkililer, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in AK Parti'nin hafta sonunda Kızılcahamam'da gerçekleştirilen İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nda bu konuyu gündeme getirdiğini ve görüşmede "tüm finansal gelirlerin düzgün bir şekilde vergilendirilmesi gerektiğini" vurguladığını aktardı.

Bir bakanlık yetkilisi de Bloomberg'e konuyla ilgili çalışmaların devam ettiğini doğruladı ancak nihai bir karar alınmadığını söyledi. Hazine ve Maliye Bakanlığı ise konu hakkında yorum yapmadı.

Halihazırda Türkiye'de borsa işlemlerinden elde edilen karlar vergilendirilmiyor.

Reuters: Nihai aşamaya gelindi

Reuters'a bilgi veren ekonomi yetkilileri ise hisse senetleri ve kripto varlıkların alım satımı üzerinden bir işlem vergisi alınması üzerinde çalışmaların nihai noktaya geldiğini söyledi.

Sürekli zarar açıklayan şirketlere düzenleme yolda

Öte yandan Bakan Şimşek geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, sürekli zarar açıklayan şirketlere karşı yeni tedbirler gelebileceğinin sinyalini vermişti. Buna göre Şimşek, bazı kurumların uzun yıllardır zarar açıkladığını belirterek, “20 yıl boyunca zarar eden bir şirketi açık tutar mısınız? Yüksek teknoloji sahibi, Tesla gibi firmalar istisna tabi. Ama normal geleneksel bir sektörden 5 yıl üst üste zarar etseniz devam eder misiniz? İstisna ve muafiyetlere bakıyoruz. Bütün bu konuları içeren önemli bir çalışmamız var. Belirli bir noktaya gelince kamuoyuyla paylaşırız” ifadelerini kullanmıştı.

"Enflasyon kalıcı olarak düşecek"

Enflasyon ile ilgili çalışmalara da değinen Şimşek, “Enflasyon kalıcı olarak düşecek. Ne örtük ne açık bir kur taahhüdümüz yok. Tarihte eşi benzeri görülmemiş bir kaynak girişi var. Son 12 ayda yaklaşık 17 milyar dolarlık net yabancı girişi oldu. Yabancıların tahvillerdeki oranı yüzde 10’lara gidiyor. Enflasyonu indireceğimize dair güven arttığı zaman ben inanıyorum çok ciddi fon akışı olacak” demişti.

İLGİLİ HABER Bakan Şimşek'ten ekonomiye ilişkin önemli mesajlar Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, gündemdeki ekonomik gelişmelere ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu.
İLGİLİ HABER Dolar/TL yeniden hareketlendi Mart ayının ortalarından itibaren istikrarlı seyrini sürdüren dolar/TL’de yükseliş yüzde 1’e yaklaştı.
REKLAMI KAPAT X