Kripto para piyasası hareketlendi: Bitcoin 46 bin doları aştı

Okuma Süresi: 1 Dakika
Kripto para piyasası hareketlendi: Bitcoin 46 bin doları aştı
Doviz.com
09.02.2024 09:54

Bitcoin, küresel piyasalardaki risk iştihanın artması ve spot Bitcoin borsa yatırım fonlarına (ETF) ilginin devam etmesiyle 46 bin doların üzerine çıktı.

En büyük kripto para birimi olan Bitcoin'in fiyatı, spot Bitcoin ETF'lerine yönelik yatırımların artmasıyla son 24 saatte yüzde 3,83 artış kaydetti.

Büyük merkez bankalarının bu yıl faiz oranlarını düşürmeye başlayarak daha destekleyici bir para politikasına yöneleceğine ilişkin beklentiler de Bitcoin'deki artışı destekledi.

Bugün 46 bin 325 doları test eden Bitcoin, böylelikle 11 Ocak'tan bu yana en yüksek değerine ulaştı. Bitcoin'in haftalık değer kazancı ise yüzde 7'yi aştı.

Bitcoin, Ekim 2023'ten bu yana yüzde 70'ten fazla değer kazanırken Kasım 2021'deki 68 bin 990 dolar olan rekor seviyesinden hala çok uzakta bulunuyor. Bitcoin'in fiyatı geçen yıl yaklaşık yüzde 157 değer kazanmıştı.

Analistler, nisanda gerçekleşecek ve yeni Bitcoin arzını azaltacak yarılanma (halving) süreci nedeniyle kripto paranın fiyatındaki yukarı yönlü ivmenin sürebileceğine işaret ediyor.

İLGİLİ ANALİZ Halving nedir? Kripto para piyasasını nasıl etkiler? Kripto para biriminin arzını kontrol altında tutmak için tasarlanmış bir mekanizma olan Bitcoin Halving’in dördüncüsünün 2024’te gerçekleşmesi bekleniyor. Peki, Bitcoin Halving nedir, kripto para piyasasını nasıl etkiler? İşte halving (yarılanma) sürecine ilişkin tüm merak edilenler..

Piyasa değeri bakımından ikinci sırada yer alan Ethereum da son 24 saatte yüzde 1,22 değer kazanarak 2 bin 451 dolar seviyesine ulaştı. Ethereum da 2021'de 4 bin doların üzerine çıkarak rekor kırmıştı.

İLGİLİ HABER Bitcoin’de sert yükseliş: Kripto piyasasında takip edilen gelişmeler İşlem hacmine göre lider kripto para birimi Bitcoin, yüzde 4’e yakın yükselişle haftalar sonra 45 bin dolara yaklaştı.
REKLAMI KAPAT X