SEC, Ripple kararına itiraz etmek için harekete geçti

Okuma Süresi: 1 Dakika
SEC, Ripple kararına itiraz etmek için harekete geçti
Doviz.com
19.08.2023 10:53

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ripple Labs'in kripto para birimi XRP'nin menkul kıymet olmadığına dair kararı temyize götürmek için federal yargıçtan izin istedi.

Bloomberg'in haberine göre, SEC, söz konusu kararın kripto varlıkları içeren bir dizi davayı etkileyebileceği gerekçesiyle New York Güney Bölge Mahkemesi Yargıcı Analisa Torres'ten temyiz için onay talep etti.

SEC, Aralık 2020'de XRP'nin arkasındaki şirket Ripple Labs ve yöneticilerine dava açmış, şirket ve iki yöneticisini 2012'de piyasaya sürülen XRP'yi satarak 1,3 milyar dolarlık kayıt dışı menkul kıymet arzı gerçekleştirmekle suçlamıştı.

Ripple, sınır ötesi ödemeleri kolaylaştırmak için geliştirilen bir token olan XRP'nin menkul kıymet olmadığını savunmuştu.

Temmuz ayında Yargıç Torres ise Ripple Labs'in XRP'yi satarak federal menkul kıymetler yasasını ihlal etmediğine karar vermişti.

İLGİLİ HABER ABD'de açılan "menkul kıymet" davası Ripple lehine sonuçlandı New York Güney Bölge Mahkemesi Yargıcı Analisa Torres, Ripple'ın kripto para birimi XRP'yi satarak federal menkul kıymetler yasasını ihlal etmediğine karar verdi. Kararın ardından Ripple payları %70'in üzerinde yükseldi.
REKLAMI KAPAT X